• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

2. Otizm ve Spor Festivali Adana’da başladı

Tarih: 06 Nis 2016
(2). kez Okundu
2. Otizm ve Spor Festivali Adana’da başladı

Otizmle Barış Derneği, Seyhan Belediyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Türkiye’de ilki Muğla’da yapılan Otizm ve Spor Festivali’nin ikincisi Adana’da başladı.

Uğur Mumcu Meydanı’nda sabah saatlerinde başlayan festival, buradan Seyhan Belediyesi’ne kadar farkındalık yürüyüşü ile devam etti. Yaşar Kemal Kültür Merkezi önündeki etkinliklerde konuşan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediyesi’nin sosyal belediyecilikte farkındalık oluşturduğunun söyleyerek, “Otizm gittikçe artan ve her bireyi farklı şekilde etkileyen bir durumdur. En çok önem verdiğimiz nokta ‘bireysel farklılıklardır’. Dolayısıyla her birey için eğitim bireyin öğrenmesine, sosyalleşmesine ve iletişimine katkıda bulunacak şekilde farklı olmalıdır. Ülkemizde halen otizmli bireylerin çoğunluğunun zihinsel engelli olduğu düşüncesi hâkim ve bu yüzden otizmli çocuklara zihinsel engelli çocuklar gibi yaklaşılmakta. Oysaki otizmli bireyler bilgiyi öğrenmede değil, öğrenilen bilgiyi yaşamlarında uygun şekilde kullanmakta sıkıntı yaşamaktadırlar. Biz bu farkındalığı oluşturma çabasındayız.” ifadelerine yer verdi.

Başkan Karalar’ın ardından söz alan Otizmle Barış Derneği Başkanı Dursun İzgi de festivale başından sonuna kadar büyük destek ve emek veren, başta Başkan Zeydan Karalar olmak üzere tüm Seyhan Belediyesi çalışanlarına teşekkür etti. Etkinlikler kapsamında gün boyu çeşitli yarışmalar, boyama şenlikleri ile çok sayıda sürpriz program yapılacak.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)