• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Bay İnanılmaz

Tarih: 27 Şub 2013
(158). kez Okundu
Bay İnanılmaz

   Güven Kaya 33 yaşında bir grafik ustası. Basketboldan tenise, tiyatrodan halk oyunlarına, balık adamlıktan maraton koşuculuğuna, tırmanıştan ralliye pek çok uğraşla ilgilenen Kaya tüm bunları hayallerini gerçekleştirmek için yapıyor. Çünkü o iki bacağını da kullanamıyor.

   Henüz 18 yaşında harçlığını çıkartmak için çalıştığı inşaattan düşerek felç kalan Ankaralı Güven Kaya’nın tekerlekli sandalyeye alışması hiç kolay olmadı. İki kez intihar girişiminde bulunan Kaya sonunda engeliyle kavga etmek yerine onunla istediği hayatı elde etmeyi hedefledi, öyle de yaptı. Filmlere konu olacak hayatı ise bu noktadan sonra bambaşka bir yola girdi. Âşık olduğu kızı kaçıran Güven, genç kız henüz 17 yaşında olduğu için 7 ay cezaevinde kaldı. Ardından yeniden âşık oldu. Eşinin ailesinin karşı çıkmasına rağmen evlenen ama 5 yıl sonra boşanan Kaya ” Siz ne kadar isteseniz de çevrenin önyargıları evliliği etkiliyor. Eşim engelsiz olduğu için birlikte dışarı çıktığımızda bize herkes acıyarak bakıyordu” diyor.
DİZİ YILDIZI OLDU
   Boşandıktan sonra Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nde çalışmaya başlayan Kaya bu kez basketbola merak sardı. “Hayallerim var, onlara ulaşmak ve bir engellinin neler yapabileceğini herkese göstermek en büyük amacım” diyen Kaya, tekerlekli sandalyesiyle tenis oynamayı denedi. Ardından halk oyunları ekiplerine katılıp eğitim gördü, dans etti. Sahneleri seven Kaya bu kez tiyatroya gönül verip sahne tozunu yuttu. Hatta o kadar sevdi ki dizilerde oynamaya başladı. Çok izlenen bir dizide 10 bölüm oynayan Kaya, tiyatroya hâlâ devam ediyor. Şubat ayında sahnelenecek “Yoksa engel siz misiniz?” isimli tiyatro oyununda rol alan Kaya, oyunun dekorlarını da Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin bahçesinde kendisi yapıyor.
Ancak genç adama bu uğraşlar da yeterli gelmeyince bu kez balık adamlığa soyundu. Şişli Sualtı Kulübü’nde eğitim alan Kaya, köpek balıklarıyla dolu havuza daldı. Bir yandan da maratonlara katılan genç adam, 2010 yılında Avrasya Maratonu’nda 2’nci olunca, il il gezip maratonlarda yarışmaya başladı. Sırada 4 Mart’ta Antalya’da koşulacak maraton var. 
SANDALYESİ İLE ATLAMAK İSTİYOR
   Güven Kaya, Nemrut’a tekerlekli sandalye ile tırmanan ilk ekibin içindeydi. Ardından ralli sevdasına kapılan genç adam co-pilot koltuğuna oturdu ve hayatındaki en güzel deneyimlerden birini yaşadı. Kaya’nın yeni arzusu “gerçek aşkım” dediği, kendisi gibi engelli sevgilisi Begüm Kara ile nikâh masasına oturmak. “Daha yapılacak çok iş var” diyen Kaya yakın zamanda ise bungee jumping yapmak istiyor. Ancak tek bir şartı var. “Bana tekerlekli sandalyeni bırak gel atlaşıyını yap diyorlar. Ama ben herkesin görmesi ve anlaması için bu sandalyeyle atlamak istiyorum. Doğru ekipman olursa bir sıkıntı olmaz” diyor. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği bünyesinde reklam panoları hazırlayan Kaya, derneğin geliştirdiği proje ile önümüzdeki ay atölyesini de büyütecek ve grafik eğitiminin ardından kendisi gibi 36 engelliyi eğiterek meslek sahibi yapacak.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)