• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Birçok engel çıktı pes etmedi

Tarih: 15 May 2017
(10). kez Okundu
Birçok engel çıktı pes etmedi

Geçirdiği trafik kazası sonrası tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamak durumunda kalan, Milli Eğitim müfettişlerinin “Seni emekliye ayıralım” önerisini kabul etmeyen Özlem öğretmen şimdi Kahramankazan’daki bir lisenin okul müdürü.

17 yıl önce geçirdiği trafik kazasında, omuriliğine aldığı darbe sonucu tekerlekli sandalyeye mahkûm olan 45 yaşındaki Özlem Atik, bugün Kahramankazan ilçesindeki Efes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okul müdürlüğü yapıyor. Etimesgut’tan her sabah engelli otomobiline binerek, 35 kilometre uzaklıktaki Kahramankazan’a giden Özlem Atik, tek gayesinin öğrencilerine iyi bir gelecek hazırlamak olduğunu söylüyor. 21 yaşında Doğukan adında bir de çocuğu olan lise müdürü Atik, yaşadığı zorlukları ve kendini şöyle anlatıyor:
“Kadın olmak bizim ülkemizde zor. Çalışan kadın olmak, idareci olmak daha zor. Bunun üstüne bir de anneliği ve engelliği eklerseniz, bunları komple bir araya getirdiğinizde ne kadar zor olduğunu düşünemezsiniz. Ancak engelliden öğretmen de oluyor, idareci de olunuyor. Bizim engelimiz sadece bize engel. Yoksa sevgiye, çalışmaya engel değil. Önemli olan bunu çevreye, öğrencilere gösterebilmek. Özlem Atik demek sabır demek, özveri demek, çalışmak demek, vatanını sevmek demek ve bugünü dünüyle aynı olmamak demek. Her engel, engelli için farklı bir engel. Engelli olan insanların çalışma hayatında daha fazla yer alması, karar alma mekanizmasında daha aktif rol almaları gerekir. Benim en büyük hayalim, böyle bir yerde görev almak” diye konuştu.

‘SENİ EMEKLİYE AYIRALIM’ ÖNERİSİNİ KABUL ETMEDİ

Engelli lise müdürü Özlem Atik, Van’ın Erciş ilçesine öğretmen olarak atandıktan sonra kendisini ziyarete gelen babasını Van Devlet Hastanesi’ne kontrole götürürken direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil yoldan çıkıp takla attı. Araç içinde sıkışan Özlem öğretmen, omuriliğine aldığı darbe sonucu henüz 28 yaşında bir çocuk annesiyken tekerlekli sandalyeye bağlı devam ettirmeye başladı.
Bir yıllık fizik tedavisinin ardından Milli Eğitim müfettişlerin ‘seni emekliye ayıralım’ önerisini kabul etmeyen Özlem öğretmen, tekerlekli sandalyede de olsa görevini layıkıyla yapabileceğini ve daha birçok öğrenci yetiştireceğini belirtip, mücadelesine devam edeceğini söyledi. Görev yaptığı okullarda, okulun fiziki şartlarından ve idarecilerinden dolayı karşılaştığı birçok engel ve engellemelere rağmen pes etmediğini belirten Özlem Atik, yaşantısı ve hayat enerjisiyle çevresine başarı için hiçbir şeyin engel olamayacağını aşılamaya çalıştığını söyledi.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)