• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Bornova’da farkındalık yürüşüyü

Tarih: 22 Oca 2018
(7). kez Okundu
Bornova’da farkındalık yürüşüyü

BORNOVA Belediyesi, 10-16 Ocak Beyaz Baston Engelliler Haftası kapsamında ‘Beyaz Bastonu Farkedin’ sloganıyla farkındalık yürüyüşü düzenledi. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın da katılımıyla Cumhuriyet Meydanı’nda başlayıp Büyükpark’taki Çınar Kafe’de tamamlanan yürüyüşün ardından gerçekleştirilen müzik dinletisi de ilgiyle izlendi.

10-16 Ocak Beyaz Baston Engelliler Haftası’nda görme engelliler Bornova Belediyesi’nin ‘Beyaz Bastonu Farkedin’ sloganıyla düzenlediği yürüyüşte seslerini duyurdu. Bornova Belediyesi, ÇÖYDER, Herkes için Turizm Derneği, Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği, Buca Engelliler Derneği, Kornea’nın Sesi ve Eşpedal Derneği işbirliğiyle düzenlenen yürüyüşe, engelli engelsiz yüzlerce kişi katıldı. Bornova Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, Mustafa Kemal Caddesi güzergahı üzerinden Büyükpark içindeki Çınar Kafe’ye kadar devam etti.

Yürüyüşte ‘Herkes için engelsiz bir dünya’, ‘Bize engel olmayın’, ‘Hayatı paylaşmak için engel yok’ yazılı dövizler taşıyanlar, düdükler çalarak vatandaşların dikkatlerini çekti. Yürüyüşün ardından Çınar Kafe’de Cumhuriyet Evi Çocukları tarafından müzik dinletisi sunuldu. Burada Kornea’nın Sesi Grubu’nun kurucularından görme engelli Cem Cansız da bağlama çalıp türküler söyledi. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Çınar Kafe’deki etkinlikte dernek başkanlarına temsili olarak beyaz baston hediye ederken, 100 beyaz baston da görme engellilere Bornova Belediyesi tarafından verildi.

Çağdaş Görmeyenler Derneği Genel Başkanı Avukat Ufuk Özen bir konuşma yaparak, beyaz bastonun görme engelliler için bağımsızlığın, özgüvenin ve toplumsal yaşama katılımın temeli olduğunu belirterek, “Farkındalık yaratan bu yürüyüşün düzenlenmesi nedeniyle başta Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila olmak üzere, tam Bornova Belediyesi çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, görme engelli vatandaşların toplumsal yaşama daha çok katılabilmesi için herkesin hassas davranması gerektiğini belirterek, “Bornova Belediyesi olarak biz de bu hassasiyeti ve farkındalığı artırmak için destek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)