• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Eğitimde ‘engel’ tanımıyor

Tarih: 01 Haz 2016
(10). kez Okundu
Eğitimde ‘engel’ tanımıyor

Yalova’da engellileri aynı çatı altında toplayan derneğin kadın başkanı 36 yaşındaki Ergül Dağcı, engeline rağmen okuma azmi sayesinde bir üniversiteden mezun oldu, halen üç üniversitede açık öğretim ve uzaktan eğitim sistemi ile öğrenimini sürdürüyor.

Biz De Varız Engelliler Derneği Başkanı Dağcı, eğitimi için engel tanımadı.

İlköğretim ve liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Sosyoloji Lisans Programına kaydolan Dağcı, “ikinci üniversite” kapsamında önce Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programına, daha sonra açık öğretim sistemi uygulanan Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne girdi.

İlahiyat programından diplomasını alan Dağcı, uzaktan eğitim koşuluyla İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde de okumaya başladı.

Cambridge Üniversitesi’nden sürpriz davet

Güçlükle konuşabilen spastik engelli Dağcı, ilköğretim ve liseyi bitirdikten sonra 2014 yılında üniversiteye giriş sınavlarına katıldığını söyledi.

Yüksek puan almasına rağmen Yalova dışına çıkması zor olduğu için İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Sosyoloji Lisans Programına kayıt yaptırdığını anlatan Dağcı, şöyle konuştu:

“Daha sonra, ‘ikinci üniversite’ kapsamında Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programına kayıt yaptırdım. Üstten ders aldığım için iki yıllık bu okuldaki eğitimimi tamamlayıp diplomamı aldım. Yine ‘ikinci üniversite’ kapsamında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne yazıldım. Üniversiteye giriş sınavında dereceye girdiğim için Cambridge Üniversitesi’nden sürpriz bir davet geldi. Okullarına alabileceklerine dair bir mail ulaştı. Bu daveti kabul ederek uzaktan eğitim koşuluyla Cambridge Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümüne girdim.”

Dağcı, İstanbul Üniversitesi’ndeki bölümünde ikinci, Anadolu Üniversitesi’ndeki bölümünde ise üçüncü sınıfta olduğunu ifade etti.

Cambridge Üniversitesi’nde de birinci ve ikinci sınıfa aynı anda devam ettiğini belirten Dağcı, devam ettiği bölümlerin sınavlarına internetten ve Yalova’da belirlenen sınav merkezlerinde katıldığını söyledi.

Engellilere örnek olmak

Engellilerin neler yapabileceğini göstermek istediğini dile getiren Dağcı, “Topluma fayda sağlamak, engelli vatandaşlarımıza örnek olmak için okuyorum.” ifadesini kullandı.

Derneği 2011 yılında kurduklarını belirten Dağcı, engellilerin her zaman yanlarında olduklarını ve ihtiyaç duyanlara akülü tekerlekli sandalye dağıttıklarını anlattı.

Ergül Dağcı’nın annesi Necmiye Dağcı ise kızıyla gurur duyduğunu vurguladı.

Kızının başarısıyla mutlu olduğunu söyleyen Dağcı, “Çok çalışıyor, kendini çok yoruluyor diye de üzülüyorum, o konuda dertliyim.” dedi.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)