• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Emanete sahip çıkamadılar

Tarih: 14 Eki 2014
(74). kez Okundu
Emanete sahip çıkamadılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Isparta mitingi sırasında emanet ettiği down sendromlu Mustafa Özbayrakçı, SDÜ tarafından işe alındıktan bir süre sonra kovuldu
ensest porno
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde 30 Mart yerel seçimleri için geldiği Isparta’da, miting sırasında kendisinden iş isteyen ve kent yöneticilerine emanet ettiği down sendromlu Mustafa Özbayrakçı’nın başına gelmeyen kalmadı. Erdoğan’ın emanetine sahip çıkmış gibi görünmek amacıyla Mustafa’yı işe alan Süleyman Demirel Üniversitesi, gencin işine sudan bahanelerle son verdi.

HAYALLER KURMUŞTU

Yerel seçim döneminde Başbakan olan Erdoğan, down sendromlu Özbayrakçı ile bir süre sohbet etmiş ve iş konusunda Vali Vahdettin Özkan’a talimat vermişti. SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu da Mustafa’yı işe almıştı. Bu gelişme Isparta’da sevinçle karşılanmış ve 22 yaşındaki Mustafa’nın hayatında yeni hayaller kurmasına yol açmıştı. Ancak Mustafa’nın hayalleri İbicioğlu’nun Kurban Bayramı öncesi Hacca gitmeden önce işten kovmasıyla son buldu. Yüzde 72 engelli raporu olan ve Vali Özkan’ın girişimiyle işe yerleştirilen Özbayrakçı’nın yaşadıkları film senaryolarını aratmadı.

ANNEYE TEBLİĞİ EDİLDİ

Anne Nebahat Özbayrakçı, Cumhurbaşkanı’nın emanetine sahip çıkılamamasından yakındı. Özbayrakçı, “Daire Başkanı Zümriye hanım ve şirket şefi Hakan Bey ile birlikte bize durumu anlattılar. İş Güvenlik Yasası gereğince Mustafa’nın orada çalışması yanlışmış. Mustafa’nın çalıştığı süre boyunca her yaptığını rapor etmişler. Benim çocuğum özel bir insan. Biz bunu çalıştıramayız, çalıştırırsak ağır bir ceza yeriz diyerek işine son verdiler. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımıza faks çektik. Kendisi çok yoğun bir kişi. Sadece bizim sorunumuz yok. Kendisinden haber bekliyoruz” dedi

KİMSEYE ZARAR VERMEZ SADECE İLGİ BEKLER

Mustafa’nın etrafına zarar veren birisi olmadığını sadece ilgi beklediğini ifade eden Anne Özbayrakçı, “Birden bire iş hayatına atı lınca işe alışması zaman aldı ve biraz zorlandı. İlgi çekmek için bayılma numaraları yapmış. Ama öyle bir rahatsızlığı yok. Benim çocuğumun yüzde 70 engelli ve raporu olduğunu biliyorlar. Benim çocuğumun yapamaz demelerini kabul edemedim. Senin çocuğun zarar veriyor deseler anlayacağım, ama zarar vermiyor. Hayallerimiz vardı. Çalışacağım, evleneceğim, ev alacağım diyordu. Hayalleri yıkıldı” diye konuştu.

BELEDİYE İŞE ALDI

Bu gelişmelerden sonra Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Mustafa ve ailesini belediyeye çağırarak kendisini işe aldığını açıkladı. Başkan Günaydın, “Down sendromlu kişiler kötülükten anlamazlar. Melektir onlar. Verdiğin işi en güzel şekilde yaparlar. Herkese iyimser gözle bakarlar. Kıskanma olayları yoktur. Ayak oyunları, siyaset yapmazlar” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTE’DEN İLGİNÇ SAVUNMA

Mustafa Özbayrakçı’nın işe alındığı gün Rektör Prof. Dr. Hasan İbicioğlu tarafından elinden tutularak üniversitenin çeşitli birimlerinde tek tek gezdirilmesine rağmen işten çıkartılmasıyla ilgili ilginç bir savunma geldi. SDÜ yazılı açıklama ile down sendromlu Mustafa Özbayrakçı’nın işten çıkartılması olayı kısmı yalanlandı. Mustafa Özbayrakçı’nın işvereninin SDÜ olmadığı, üniversiteye bağlı iş akdi hükmünce hizmet veren taşeron firma olduğu belirtilerek, “Mustafa Özbayrakçı’nın işten çıkarılması, iş yeri hekimin hazırladığı ve iş güvenliği uzmanının da onayladığı tıbbi rapora dayanmaktadır. Söz konusu raporda, adı geçen kişinin çalışamayacağı ve çalışması halinde kendisine ve çalışma arkadaşlarına zarar vereceği ve işten el çektirilmesi gerektiği açıkça ortaya konulmuş ve buna dayanarak işten çıkarılma yoluna gidilmiştir” denildi. Rektör Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’nun Hac dönüşü konuyla ilgili kendisinin açıklama yapması da bekleniyor.

sabah
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)