• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Engelleri pedal çevirerek aştılar

Tarih: 15 May 2017
(11). kez Okundu
Engelleri pedal çevirerek aştılar

İZMİR’in Konak İlçesi’nde, İzmir Görme Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile Konak Belediyesi, Engelliler Haftası kapsamında bisiklet sürme etkinliği gerçekleştirdi. ‘Bisikletini Al Da Gel Aramızda Yok Engel’ etkinliğine görme engelli vatandaşlar da tandem bisikletlerle katıldı.

İzmir Görme Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ile Konak Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Bisikletini Al Da Gel Aramızda Yok Engel’ etkinliği bugün Gündoğdu Meydanı’ndan başladı. Bu yıl ilki düzenlenen etkinliğe katılan görme engelli vatandaşlar da tandem bisikletlere binerek ‘Bisiklet özgürlüktür, tandem dostluktur’ diyerek yüzlerce bisiklet sevdalısıyla birlikte pedal çevirdi. Başlama işaretini Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın verdiği bisiklet turuna Aktif Pedal, Bisikletli Kültür Turları, Çarşamba Akşamı Bisikletlileri, İzmir Bisikletli Kadınlar, Otizmli Çocuk Gönüllüleri Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Gündoğdu Meydanı’ndan hareket eden yaklaşık 500 bisikletsever, Kordon’daki bisiklet yolundan geçerek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Cumhuriyet Meydanı’nda sona eren turun ardından düzenlenen törende konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “Çağdaş insan; spor yapan, kentini ve çevresini koruyan insandır. Kent ve çevre bilinci de karbon salınımını azaltmakla doğru orantılıdır. Dolayısıyla çağdaş bir ulaşım olan bisikletin yaygınlaştırılması gerekir. Bu konuda yoğun çabanız var, bu nedenle de sizi takdir ediyorum. Biz engellerimizle yaşamın her alanında var olmak durumundayız. Görme engellilerin bu çabasını takdir ediyoruz. Bizimle olduğunuz için de sizlere çok teşekkür ediyoruz. İzmir için, Türkiye için, aydınlık bir gelecek için bu birliktelikleri çoğaltmak görevimiz. Hep birlikte güzel ve özgür bir Türkiye için bu pedalları çevireceğimize de inanıyorum” dedi.

İzmir Görme Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından, Pekdaş’a günün anısına plaket verilmesinin ardından etkinlik sona erdi.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)