• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Engelli Annesine Ücretli İzin Müjdesi! İşte Detaylar

Tarih: 15 Şub 2016
(20). kez Okundu
Engelli Annesine Ücretli İzin Müjdesi! İşte Detaylar

Vaatlerin yüzde 66’sını tamamlayan hükümet yüzleri güldürmeye devam ediyor.

Torba Yasa’dan çıkan yeni haklar tüm annelerin yüzünü güldürdü. Özellikle 10 Şubat 20016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 6663 sayılı Kanun ile engelli çocuğu olan annelerin çektiği çileye ‘Hızır’ gibi yetişti.

Kanun kapsamında engelli çocuğu olan anneler için, 12 ayı geçmemek şartı ile özlük haklarına dokunulmadan tam maaş ile yarı zamanlı çalışma hakkı getirildi.

12 AY İZİNE TAM MAAŞ

Ayrıca çocuğun ilk öğretim çağına dek yarı zamanlı çalışma (maaş ve özlük hakların yarısı karşılığında) talep edilmektedir. Özetle engelli çocuğu olan anne 12 ay boyunca tam maaş alarak yarı zamanlı (süt izni hakkını kullanmadan), çalışabilecek. 12 ayın devamında ise ilköğretim yaşına dek yarı maaşla yarı zamanlı çalışabilecek.

AYIRIM YOK…

Bu hükümler, hem memurlar için 657’ye (104. maddeye ilave), hem de işçiler için 4857′ ye (74. maddeye ilave) işlendi.

Engelli çocuğun engel oranı, ağır/ hafif engelli olup olmadığı ve gelir düzeyi dikkate alınmadan bu haklardan her anne yararlanabilecek. Özetle çalışan engelli çocuk sahibi anneler “Çocuğum ne olacak” stresinden kurtulmuş oldu.

Engelliye ehliyet eziyeti

Güzel uygulamalar olurken, can sıkan uygulamalar da yaşanıyor. Aynen Trabzonlu İsmail Kayan’nın yaşadıkları gibi…

Kaya, 1 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ”Karayolları

Trafik Yönetmeliği’nde Değişiklik

Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında engelli ehliyetini değiştirmek istemiş;

başına gelmedik kalmamış.

Okuyalım….

“Abi, dediğiniz gibi yaparak raporumuzu aldık. Trafik ise ‘Normal ehliyetleri değiştiriyoruz. Buna bir şey yapamayız’ diyerek bizi ehliyet kursuna yönlendiriyor. Onlar da ‘raporda sadece ‘H’ sınıfı ehliyet yazıyorsa bunun değişmesi için kursa gelmeniz gerekiyor. Ancak otomatik vites sürebilir yazıyorsa normal ehliyetinizle aracı sürebilirsiniz’ diyor. Bir yol gösterin.”

Değerli okurum. Kanun İstanbul’da farklı, Ankara’da farklı, Trabzon’da farklı değil.

UYGULAMA ŞÖYLE..

Yönetmelik açık. Engelli sürücülerin almış oldukları ‘H’ sınıfı ehliyetler 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren bir daha alınmayacak.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren engellilerin hastaneden alınacak rapora göre ehliyetleri ‘H’ sınıfı yerine ‘A’, ‘B’ veya ‘B1’ sınıfı olarak verilecek.

Araçlar engellinin durumuna göre özel tertibatlı ise ehliyetine ‘özel tertibatlı araç kullanabilir’ yazılacak.

Otomatik şanzımanlı araç kullanmak yeterli ise ehliyetine ‘otomatik şanzımanlı araç kullanabilir’ yazılacak.

‘H’ sınıfı ehliyeti olan vatandaşlarımız ise alacakları sağlık kurulu raporu ile bulundukları illerdeki trafik şube müdürlüklerine giderek ehliyetlerini ‘A’, ‘B’ veya ‘B1’ sınıfı olarak yenileyecek.

Özetle elinde ehliyeti olan engelli sürücülerin kursa gitmesine gerek yok.

Buradan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sesleniyoruz. Ehliyet değişiminde engelleri kaldırıp eziyete son vererek yüzleri güldürün…

Cemalettin GÜRSOY
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)