• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Engelli İstihdamına Yeni Çözüm! 1000 Engelliye İstihdam

Tarih: 17 Şub 2016
(42). kez Okundu
Engelli İstihdamına Yeni Çözüm! 1000 Engelliye İstihdam

Tüm dünyada engelli sayısının 500 milyon kişi civarında olduğu biliniyor. Türkiye’de ise 9 milyon civarında.

Bu, 78 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 11’i demek. Engellilerin topluma katılması anlamında en önemli konulardan biri istihdam. isdunyasindabendevarim.com platformunun hedefi de 2016’da farkındalık yaratmak ve 1.000 engelliye istihdam sağlamak.

Bir sosyal sorumluluk projesi olan ‘isdunyasindabendevarim.com’ platformu, kurucusu Ayhan Işık’ın aklına 6 yıl önce İK direktörü olarak çalışırken gelmiş. Işık’ın çalıştığı kuruma iş görüşmesi için tekerlekli sandalye ile gelen bir aday, ofis uygun olmadığı için yukarı çıkamamış. Bu nedenle görüşme bina dışında yapılmış. Adayın “Gördüğünüz gibi biz zaten 1-0 yenik başlıyoruz” demesi Işık’ı çok etkilemiş ve kendi kariyerinden vazgeçerek engelliler için bir sosyal sorumluk projesi geliştirmeye karar vermiş.

isdunyasindabendevarim.com platformu, iş arayan engelli kişiler ile bu kişileri istihdam etmek isteyenler arasında bir köprü vazifesi görüyor. Şu anda veri tabanında 10 binin üzerinde CV bulunuyor.

2016’da 1.000 istihdam

Geçmiş yıllarda yayınlanan ‘Çırak’ adlı yarışmanın kazananı olan Ahmet Işık, platformun tüm operasyonlarından sorumlu yöneticiliğini yapıyor. Ahmet Işık, platformun 6 yıldır biriktirdiği veri tabanı sayesinde kimin hangi işe uygun olduğu gibi kritik bir tecrübeye sahip olduklarını belirtiyor. isdunyasindabendevarim.com platformu bugüne kadar 400 engelli vatandaşın iş bulmasına aracılık etmiş. 2016’daki öncelikli hedefleri ise toplumda farkındalık yaratmak ve 1.000 engelli vatandaşın daha iş bulmasını sağlamak. Bu doğrultuda, video CV’lerin sayısını arttırmak için AVM etkinlikleri düzenlenecek. Anlaşma sağlanan İstanbul’daki 15 AVM’de kurulacak standlarda hem platformun tanıtımı yapılacak, hem de engelli vatandaşların video CV oluşturmasına yardımcı olunacak. Ayrıca, evinden çıkamayan engelli kişilere ulaşabilmek için bir video CV çekim aracı ile evlere gidilecek. Bunun yanında, video CV’ler bu yıl yaratılacak bir akıllı telefon uygulaması ile de oluşturulabilecek. 2016 hedefleri arasındaki eğitim de var. ”İş dünyasında ben de varım akademi’ adı altında engelli vatandaşlara eğitimler verilecek.İçerikler hazırlanırken hem şirketlerin beklentileri hem de adayların tercihleri ön planda olacak. Ayrıca, İK departmanları da engelli istihdamı konusunda bilinçlendirilecek.

VİDEO CV RAHATLIK

Platformun en önemli avantajı video CV paylaşmına imkanı vermesi. Bu özellik, engelli kişilere büyük rahatlık sağlıyor. Şirketler de ilk intibayı video yoluyla elde etmiş, adayla ilk kez görsel ve sesli olarak karşılaşmış oluyorlar. Platform, gerekirse engelli kişinin evine gidip, burada kendisine video CV hazırlama konusunda yardımcı oluyor, adaylara kişilik testleri yapılıyor. Bir şirket, platformdan aday önermesini istediğinde, o işe en uygun adayların CV’leri şirketin eline ulaşıyor. Platform, engelli istihdamı yapmak isteyen şirketleri de kontrol ederek, koşulların bir engelli vatandaşa uyup uymayacağına bakılıyor. Yani, hem adayın şirkete, hem de şirketin adaya uygunluğuna bakılıyor.

Deniz TÜRSEN
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)