• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Engelli kadının boyu hedeflerine engel olmadı

Tarih: 25 Ara 2014
(88). kez Okundu
Engelli kadının boyu hedeflerine engel olmadı

Kırşehir’de yaşayan 1 metre 10 santimetre boyundaki Serap Paktunç, iki yıl önce başladığı badminton, bocce, bilek güreşi branşlarında katıldığı ulusal organizasyonlarda dereceler kazandı

Kırşehir’de yaşayan 1 metre 10 santimetre boyundaki Serap Paktunç (38), iki yıl önce başladığı badminton, bocce ve bilek güreşi branşlarında katıldığı ulusal ve il düzeyindeki yarışmalarda 4 madalya kazandı.

Gelişim bozukluğu nedeniyle boyu uzamayan Paktunç, çevresindeki olumsuz eleştiriler dolayısıyla eğitimine ilkokuldan sonra ara verdi.

30 yaşından sonra eğitimine devam etmek isteyen Paktunç, açıköğretim ortaokulunun ardından açıköğretim lisesine devam etti. Lise ikinci sınıf öğrencisi olan Paktunç, aynı zamanda yengesinin vefatı dolayısıyla öksüz kalan ağabeyinin iki çocuğuna da manevi annelik yapılıyor.

İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünün engellilere yönelik düzenlediği kurslara katılmaya karar veren Serap Paktunç, badminton, bocce ve bilek güreşi branşlarında eğitim aldı.

Paktunç, Ağustos ayında Aksaray’da yapılan Bedensel Engelliler Türkiye Badminton Şampiyonası’nda üçüncülük, 2012’de düzenlenen Türkiye Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonası’nda sağ kolda üçüncülük, sol kolda ise ikincillik madalyası kazandı. Paktunç’un ayrıca bocce il birinciliği derecesi de bulunuyor.

– “Zoru başaran nadir insanlardan olduğuma inanıyorum”

Paktunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, boyunun kısa olması dolayısıyla yaklaşık 30 yaşına kadar zaman zaman sıkıntılı dönemler geçirdiğini söyledi.

Zor geçen yılların ardından kendine, “hayata küssem nereye kadar böyle sürdürebileceğim” diyerek, yeni bir yol çizdiğini anlatan Paktunç, bu kararın ardından hem eğitim yaşamına hem de sosyalleşmek amacıyla spora başladığını belirtti.

Paktunç, hayat dolu bir insan olduğunu ifade ederek, “Hayatta çok yıkıldığım anlar oldu ama çok şükür toparlandım. Sporla uğraşmakla hayata daha çok tutundum. Spor sayesinde çevrem genişledi, birçok arkadaşım oldu” dedi.

Hayatını daha çok başkalarını mutlu etmek için çaba harcayarak geçirdiğini ancak son yıllarda bu yaşam tarzında değişiklik yapmaya karar verdiğini dile getiren Paktunç, “Spor sayesinde kendime daha çok vakit ayırıyorum. Burada güzel bir çalışma içindeyiz. Çok mutluyum ve çalışmalara devam edeceğim. Hayata tutunmaya devam edeceğim, hiçbir zaman da yenilmeyeceğim” diye konuştu.

Paktunç, zoru başaran nadir insanlardan olduğuna inandığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Engelli arkadaşlarım, kardeşlerim hayata hiçbir zaman yenik düşmesinler. Hayata bir kere geldik onun için güzel tarafından bakmak, tutunmak gerekiyor. Önce siz kendinizi keşfedin ki başkaları da sizi keşfetsin. Spor sayesinde çeşitli illerde yarışmalara katıldım. Farklı kişiler, dolayısıyla da farklı hayat hikayeleri tanıdım. Hayata şükrettiğiniz vakitler çok oluyor.”

Bakımlı olmayı, makyaj yapmayı sevdiğini anlatan Paktunç, “Çevremdekiler bana takılır, ‘süslü’ derler. Kendimi ve hayatı seviyorum. Hayata bir kere geldik onun için güzel taraflarını görmeye çalışıyorum” dedi.

Paktunç, lisenin ardından üniversite eğitimine devam etmek istediğini, özellikle bedensel engellilere yönelik çalışabileceği alanda eğitim görmek istediğini sözlerine ekledi.

İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü antrenörü Adem Doğan, müdürlüğün bedensel ve zihinsel engellilere yönelik kurslar düzenlediğini belirterek, katılımcılar için servise kadar her türlü kolaylığın sağlandığını söyledi.

Engeli olan ya da olmayan herkesi spor yapmaya davet eden Doğan, “Serap ablamız ilk geldiğinde hayata biraz daha olumsuz bakış açısına sahipti. Boyu kısa olduğu için özgüveni kaybolmuştu. Sporla tanışması bu anlamda ona olumlu katkı sağladı” diye konuştu.

Anadolu Ajansı
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)