• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Engelli kadrolarının yüzde 42’si boş

Tarih: 03 Ara 2014
(78). kez Okundu
Engelli kadrolarının yüzde 42’si boş

TÜRK Sağlık-Sen Denizli Şube Başkan Yardımcısı Ali İhsan Öztürk, kamudaki engelli kadrolarının yüzde 42’sinin boş olduğunu, devletin bu ayıba son vermesi gerektiğini söyledi.
cimcif porno
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklama yapan Türk Sağlık Sen Denizli Şube Başkan Yardımcısı Ali İhsan Öztürk, bu yıl engelli kamu personeli olmak için 75 bin 570 kişinin başvuru bulunduğunu, bunlardan bu yıl toplam 5 bin 333 engellinin atamasının yapıldığını söyledi.

Son iki yılda 10 bin 508 engellinin kamuya atandığını belirten Öztürk, “Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre kamuda engelli memur kontenjanı 55 bin 334 olmasına rağmen istihdam edilen engelli sayısı 34 bin 88 kişide kaldı. 21 bin 216 engelli kadrosu ise boş. Engelli kadrolarının yüzde 42’sine hala atama yapılmadı. Engelli vatandaşlarımız iş beklerken, çalışma hayatında var olmak isterken hala engelli kadrolarının yüzde 42’sinin boş olması kamuya yakışmamaktadır.”

bağlantı”Engelli çalıştıran korumaya alınacak”

“Engelliye KPSS ölçme sınavı da uygulanmıyor buna rağmen…”

Engelli KPSS’si gibi bir ölçme sınavı yapılmasına rağmen hala bu kadroların doldurulmamasını anlamak mümkün değildir. Burada bir art niyet yoksa bile ihmal olduğu kesindir. Devlet bu ayıba son vermelidir” dedi.

Kamuda görev yapan engellilerin sorunlarına da duyarsız kalındığını vurgulayan Öztürk, “Bugün engelli otoparkı bir çok kurumda yoktur. Olanlarda da kurum girişine çok uzaktadır. Engeliler için asansör, rampa ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ne yazık ki; kurumlarda tam anlamıyla karşılanmamaktadır. Devlet çıkardığı mevzuatları ilk önce kendi kurum ve kuruluşlarında uygulayarak özel sektörü örnek olmalıdır. Kamuda görev yapan engellilerimiz için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Engelli arkadaşlarımızın beklentisi budur. Bir gün idari izin vererek onları mutlu edemezsiniz” diye konuştu.

cnntürk
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)