• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Engelli öğretmenler için ‘engel tanımayan araç’

Tarih: 26 May 2018
(11). kez Okundu
Engelli öğretmenler için ‘engel tanımayan araç’

Okullarındaki ortopedik engelli öğretmenlerinin yaşadığı zorluklardan etkilenen ortaokul öğrencileri, engellilerin hayatını kolaylaştırmak için güneş enerjisiyle çalışan araç yaptı. Hurda halde aldıkları bir karting aracına güneş paneli yerleştiren öğrenciler, engellilerin düşük maliyetli, şarj için elektriğe ihtiyaç duymayan, trafikte daha kolay fark edilebilecekleri araçlar kullanmasını hedefliyor.
İzmir’de, okullarındaki ortopedik engelli öğretmenlerinin yaşadığı zorluklardan etkilenen ortaokul öğrencileri, engellilerin hayatını kolaylaştırmak için güneş enerjisiyle çalışan araç yaptı. Buca ilçesindeki Ötüken Ortaokulu öğrencileri, hurda halde aldıkları bir karting aracını, ortopedik engellilerin kullanabileceği bir araca dönüştürdü.

seks hikayeleri
Öğrenciler, üzerine güneş paneli yerleştirdikleri aracın şasisini de elektrikli bisiklet motoru takmak için genişletti. Araca şarj kontrol devresi takarak, paneldeki enerjinin aküye iletilmesini sağlayan öğrenciler, zaman zaman uzmanlardan da destek aldı.

MALZEMELER İKİNCİ EL
8’inci sınıf öğrencisi Ahmet Şatır, okulda görevli Sosyal Bilgiler Öğretmeni Ulaş Ceylan’ın (37) hastalığı nedeniyle yürümekte zorluk yaşadığını belirterek, bundan etkilenerek engellilerin hayatını kolaylaştırmak için arkadaşları Mustafa Arda İram, Ahmed Talha Altay ve Berkay Yıldız’la çalışma başlattıklarını söyledi.

Yaklaşık yedi aydır üzerinde çalıştıkları aracın iskeletini sanayi sitesindeki hurda dükkanından satın aldıklarını anlatan Şatır, iskelet üzerinde çeşitli düzenlemeler yaptıklarını, böylece elektrikli bisiklet motoru takmaya uygun hale getirdiklerini belirtti.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)