• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Engelli öz kızına tecavüz etti, öz oğluna dışkısını yedirdi

Tarih: 27 Şub 2018
(46). kez Okundu
Engelli öz kızına tecavüz etti, öz oğluna dışkısını yedirdi

Ankara’da annelerinin iddiasına göre baba, 11 yaşındaki zihinsel engelli öz kızına tecavüz etti ve öz oğluna da dışkısını yedirdi. Fakat mahkeme, “Küçük kız tecavüzü anlatamadı. Anne boşanmak için babaya iftira attı” dedi, babaya beraat verdi. Gazeteci Oya Armutçu da şu olayla ilgili şu soruyu sordu: “Hakim amca Ayşeleri kim kurtaracak?”

Hürriyet’ten Oya Armutçu can yakan bir istismar olayını daha köşesine taşıdı.

Armutçu olayı şöyle anlattı: Anne bir gün küçük kızı Ayşe’nin kanaması olduğunu görünce şüphelendi ve babasıyla beraber doktora götürdü. Kız yolda giderken, babasının tecavüz ettiğini annesine söyledi. Doktorlar sorduğunda ise yanıt veremedi. Kocası eve döndüklerinde, “Önce seni, sonra kızını öldürürüm” diyerek karısını tehdit etti. Baba evde yokken, ağabey de annesine, babasının kendisine dışkısını yedirdiğini ve idrarını içirdiği söyledi.

“OĞLUM DÖVÜLDÜĞÜ İÇİN SAKAT KALDI”

Bunları komşularına anlattığını ama inanmadıklarını belirten anne, oğlunun kocası tarafından dövüldüğü için sakat kaldığını ve doktora bile götüremediğini anlattı. Anne bu olaylardan bir yıl sonra boşanma davası açtı ve savcılığa suç duyurusunda bulundu.

MAHKEMEDEN BERAAT

Küçük kız psikolog huzurundaki ifadesinde, babasının kendisine nasıl tecavüz ettiğini işaretlerle anlattı. Hâkim karşısında soruları sadece tasdik ederek yanıtlayabildi. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada, savcı “Annenin olaydan bir yıl sonra şikâyette bulunduğunu, tecavüzü görmediğini, olayı sadece kızının anlatımlarından yola çıkarak aktardığını” belirterek beraat istedi. Mahkemede, savcının mütalaası ışığında, doktor raporuyla küçük Ayşe’nin yüzde 70 engelli olduğunun saptandığını, duruşmalarda sorulara cevap veremediğini, annenin sözlerini ispatlayamadığını ve annenin boşanma aşamasında delil olması için kocasına iftira atmış olabileceğini gerekçesiyle beraat verdi.

“NORMAL ZEKADAKİ İNSANLAR GİBİ İFADE VERMEMESİ SUÇ OLMAKTAN ÇIKARMAZ”

Bir hâkim üye ise beraate şu karşı oyu yazdı:

“Mağdur, zekâ seviyesine uygun olarak işaret ve basit kelimelerle cinsel istismarı anlatmıştır. Ayşe’nin doktor raporunda zekâ geriliği olduğu, maruz kaldığı iddia edilen eylem sonrasında ağır strese karşı tepki geliştiği, ruh sağlığının bozulduğu belirtilmiştir. Mağdurlar ve katılan anne sanıktan korktuklarını söylemişlerdir. Mağdurun, normal zekâ düzeyindeki kimseler gibi ifade vermemiş olması sanığın eylemini suç olmaktan çıkarmaz.”

Temyizde de Yargıtay 14. Ceza Dairesi mahkemeden farklı karar vermedi ve sanık babanın beraatini onadı.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)