• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Engelli Rapor Oranı Düşenler Ne Yapmalı?

Tarih: 11 Nis 2016
(1441). kez Okundu
Engelli Rapor Oranı Düşenler Ne Yapmalı?

Engelli raporu ile elde edeceğiniz engelli hakları arasında 3600 günle emeklilik te var. 3600 günde emekli olabilirseniz ne kadar emekli maaşı alacağınız prime göre değişmektedir.

Fiziksel ve ruhsal eksiklikler için verilen Engelli raporları, çıkan ve güncellenen yönetmeliklerle zaman zaman değişmektedir. Örnek vermek konuyu açıklamak için daha iyi olacaktır.

Kalp rahatsızlığı olan bir kişinin engelli rapor oranları aşağıda gibidir. Kişi 2002 yılında, 2005 ve 2010 yılında rapor almak için başvuruda bulunmuştur. Engelli Rapor oranlarına lütfen dikkat edin

Tarih ve Engelli Raporu Derecesi

2002 Yılı : % 63

2005 Yılı: %42

2010 Yılı: % 15

Gördüğünüz gibi rapor oranları her sene düşmektedir. Sebebi devlet politikalarıyla ve yeni çıkarılan yönetmeliklerle engelli raporunu almanın daha zor hale gelmesidir.. Bu durum engelliler için zorlayıcı ve bağlayıcı olmaktadır. Bu örnek üzerinden gidersek örnek verdiğimiz kişi kalp rahatsızlığı için 2002 yılında vergi indirim belgesi almak için başvursaydı, engelli vergi indirim belgesini alacak ve yönetmelik değişse bile, erken emeklilik hakkını elde etmiş olacaktı.

Şimdi ise yönetmelik değiştiği için, aynı rahatsızlık için alabildiği maksimum rapor oranı % 15 düşmüştür. Bu yüzden engelli vergi indirim belgesi alma şansı elinden alınmış olmaktadır. Bu işin hatalı ve devlet tarafından görülmek istenen kısmı, peki bu durumda olanlar ne yapmalı, eski tarihli engelli raporu ile hangi haklardan faydalanmaya devam edebilirsiniz.

ÇÖZÜM

Engelli raporu birden fazla kez alınabilmektedir. Örneğin rapora başvurdunuz ve engelli rapor oranınız % 38 oranında onaylandı. Fakat siz engelli raporunuzun daha fazla yüzde ile çıkmasını istiyorsanız

Böyle bir durumda bir süre geçtikten sonra aynı hastaneye yada başka bir hastaneye engelli raporu için başvuruda bulunabilirsiniz. Şu an ki sistemde engelli raporu kişinin siciline işlememektedir. Yani bir kaç tane engelli raporunuz olabilir ve hangisini kullanmak isterseniz onu kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki örneği hatırlarsak bu kişi, 2002 ve 2005 yılında aldığı raporlardan her hangi birini kullanarak engelli kadrosu için başvurabilir, işe girebilir. Çünkü yasal sınır olan % 40 oranını kişi aşmıştır.

Peki işe girdi ve tekrar rapora başvurdu. Bu durumda eğer rapor oranı düşerse ne olur ?

Bu durumda edinilmiş haklardan faydalanmaya devam eder, örneği engelli kadrosundan çalıyorsa, işveren artık sen engelli değilsin diyerek onu işten çıkaramaz. Sadece rapor başvurusunda ne için bulunuyorsa ondan yararlanamaz. Örneğin vergi indirim belgesi için başvurdunuz ve engelli rapor oranınız % 40 altına düştü. Sadece vergi indirim belgesi alamazsınız. Engelli olarak işinize devam edebilirsiniz.

Engellibilgi.com
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)

Yorumlar

Yazan : ağa | Tarih : 21, Nis, 2016 / 13:40

engelliler maaşlar ne kadar olacak ama biz engelliler maaş değ de pirim olsun her kesin emekli hak olsun 2022 maaşın 3 den bir pirime kesilsin geri kalan kısım da engelliyiz biz bekar engelliler evlenmek istiyoruz ama sigurt istiyor ne yapmaliyiz bize yolgöster çilidiriyoz


Yazan : Ahmet doğan | Tarih : 03, Oca, 2018 / 18:25

Hocam benim daha önce rapruum vardı%56 1 ocak itibariyle bitti açık kalp ameliyatı oldum raporum ondan geçen gün yenilemek için devlet hastaneasine başvurdum. Kalp ten bana 30+30+20 yazdı bu nakadar rapor olmuş oluyor ne kadarı kesilir


Yazan : emine | Tarih : 13, Tem, 2018 / 03:19

ben anlamadım hangi raporu kulanabiliriz elimde 4 adet rapor var