• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Engelliler, yasaların gerektiği gibi uygulanmasını istiyor

Tarih: 03 Kas 2014
(196). kez Okundu
Engelliler, yasaların gerektiği gibi uygulanmasını istiyor

Ortopedik Özürlüler Federasyonu Başkanı Cemal Merdan, hükümetin engelliler için bazı yasa ve yönetmelikler çıkardığını ama uygulamada istenen seviyede olmadıklarını belirterek, “Son yıllarda hükümet ve kamu kurumları istihdam alanında yoğun çalışmalar yapıyor ama halen devlette 20 bine yakın engelli kontenjanı boş” dedi.
türk porno
Merdan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de engellilerin yurttaş olarak kabul edilmesi sürecinin çok uzun sürdüğünü savundu.

“Ülke olarak bu konuya geç başladık” diyen Merdan, “Ülkemizde engelliler 10 yıldır gündemde. 10 yıl öncesine kadar engellilerle ilgili yasamız dahi yoktu. Üç yönetmelikle yönetiliyorduk. Çok şükür, şimdi yasamız mevcut. Engellilerle ilgili algılama daha iyi ama bu, yeterli değil” şeklinde konuştu.

Engelliler için yapılan düzenlemeleri restorasyon çalışması gibi gördüğüne dikkati çeken Merdan, evdeki yangının söndürüldüğünü, şimdi evin restorasyonuna başlanması gerektiğini anlattı.

Merdan, şöyle konuştu:

“Şimdi o evi yeniden yapmanız lazım. Ülkemiz hukuksal olarak altyapıyı tamamladı. Hükümetimiz yasa ve yönetmelikleri çıkarttı ama bunun uygulanmasında daha istediğimiz seviyede değiliz. Ulaşılabilirlikle ilgili kanun çıkartıyorsunuz ama belediyeleriniz bunu uygulayamıyor. Eğer belediyeler bunu uygulamıyorsa bu kanunun hükmü yok. Bu yüzden yapılanları sevinçle ve heyecanla karşılayıp, denetimi sıklaştırarak daha yapılacak çok şey olduğunu bilerek, yürümek gerektiğini düşünüyorum.

Engellilerin devlet kurumları ile özel sektörde istihdamı konusunda son yıllarda çok ciddi çalışmalar yapıldı, buna rağmen çok sayıda engelli halen işsiz. Devletin engelli kontenjanlarında bile hala boşluklar var. Özel sektör halen bu konuya yanlış bakıyor.”

Engelliliğin yetersizlik anlamına gelmediğini vurgulayan Merdan, “Engellilik, farklı yaşamak manasına gelir. İşverenlerimiz engellilere yardım için koşarken, işe alırken ön yargılı bakıyor. Engelliler çalışamaz sanıyor. Halbuki engelliler çok başarılı insanlardır. Onlar da diğer insanlar gibi çalışıp üretebilir. Bu konudaki ön yargılar kırıldığında istihdam alanı daha fazla gelişecektir. Son yıllarda hükümet ve kamu kurumları istihdam alanında yoğun çalışmalar yapıyor ama halen devlette 20 bine yakın engelli kontenjanı boş” bilgisini verdi.

– “Eşit koşullarda mücadele etmeliyiz”

Engelli bireylerin kendilerini iyi yetiştirmeleri, kendilerine güvenmeleri ve iyi eğitim görmeleri gerektiğini kaydeden Merdan, “engelliyiz, devlet bize bedava bir şey versin” diye düşünmemeleri gerektiğini anlattı.

“Diğer insanlar gibi yaşamak istiyorsak, onlar gibi eşit koşullarda mücadele etmeliyiz” ifadesini kullanan Merdan, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Engelli kardeşlerimiz de kendilerini eve hapsetmemeli, mücadele etmeli, kendilerini sağlıklı insanlar gibi yetiştirmeli. Engelli-engelsiz, hep birlikte üretip hep birlikte yaşamalıyız. Engellilerin sağlık, ulaşılabilirlik ve istihdam gibi konularda engelsiz insanlarda olduğu gibi birçok sorunu var. Bu ülke hepimizin. Engelli-engelsiz birlikte yaşayacağız. Bunu bir kere kafamıza koymamız gerekiyor. Engellilikle ilgili sorunları sosyal devletin gidermesi lazım. Sosyal devlet, dezavantajlı duruma düştüğümüz anda yanımızda olacak. Engelli kardeşimin tekerlekli veya akülü sandalye ihtiyacı varsa devlet onu alacak.

Yolunu, okulları yapacak. Devlet, sistemi bize düzgün hale getirdiğinde diğer insanlarla eşit oluruz. Yoksa bize para versin, biz evde oturalım, öyle istemiyoruz. Bizim öyle bir düşüncemiz yok.”

Anadolu Ajansı
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)

Yorumlar

Yazan : cahit çömeköekin | Tarih : 20, Nis, 2015 / 05:58

sayın vekillerimiz işte verecek maaşlarıda düzeltecekler inanıyoruz saygılar