• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Engellilere MTV VE ÖTV İndirim Teklifi! İşte Detaylar

Tarih: 15 Şub 2016
(37). kez Okundu
Engellilere MTV VE ÖTV İndirim Teklifi! İşte Detaylar

CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, işitme engellilere Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) istisnası tanınmasını istismar olarak nitelendirmek yerine, hak olarak tanımlamak gerektiğini söyledi.

CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, işitme engellilere Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) istisnası tanınmasını istismar olarak nitelendirmek yerine, hak olarak tanımlamak gerektiğini söyledi. Yüksel, işitme engelli vatandaşların ÖTV ve MTV indiriminden faydalanabilmesi için TBMM’ye ikinci kez kanun teklifi verdi. Daha önce de ÖTV ve MTV kanunlarında değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi veren Milletvekili Yüksel, bunu tekrarlayarak, Anayasa’nın 61.i maddesinde, “Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır.” hükmüne uygun olarak, muafiyet ve istisna hükümlerinin düzenlendiğini hatırlattı.

OTOMOTİK VİTESE ÖTV ENGELİ

CHP Milletvekili Yüksel, başvurusunda Anayasa’daki istisna ve muafiyet hükümlerinin istismar edilmemesi için düzenlemeler bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Ancak düzenlemedeki özen, H sınıfı sürücü belgesi bulunan ve işitme engelli olanlar açısındanÖTV

muafiyeti ve MTV istisnasını uygulanamaz hale getirmiştir, çünkü işitme engelli olmasına rağmen otomatik vitesli araçlar, ‘sakatlığa uygun tertibat’ kapsamında kabul edilmediği için bu kişiler ÖTV muafiyetinden yararlanamamaktadır. Bu haksızlığı ortadan kaldırmak için H sınıfı sürücü belgeli olup işitme cihazı kullanmak zorunda olanların, otomatik vitesli araç alımında ÖTV muafiyeti ve MTV istisnasından yararlanması gerekmektedir.”
ÖTV muafiyeti ve MTV istisnasının istismar edileceği korkusunun yersiz olduğunu söyleyen Cemal Okan Yüksel, “Kişi, kendinden bilir işi diye bir atasözümüz var. Sanırım durumu yeterince net bir şekilde açıklıyor. Hükümet, bir an önce engellilerin sorunlarına odaklanmalı ve çözüm üretmelidir. İstismar edilir diye engellemek, hukuk devletinin yapacağı bir iş değildir.” dedi.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)

Yorumlar

Yazan : murat can | Tarih : 25, Oca, 2017 / 13:03

bir çözüm bulunmalı işitme engelliyim ötv indiriminden faydalanmak istiyorum