• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Engellilerin Tümüne Aynı Standartlarda Bakım Hizmeti Sunulacak

Tarih: 11 Haz 2014
(92). kez Okundu
Engellilerin Tümüne Aynı Standartlarda Bakım Hizmeti Sunulacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Engelli Bakım Hizmetlerinde yeni standartların belirlendiği öğrenildi.

Standartların hazırlanma sürecinde kalite anlayışının ön plana çıkartıldığı ve bakım hizmetinde standartların geliştirilmesiyle birlikte, sunulan hizmetlerin uluslararası bakım hizmetleri ile uyumlandırılmasının amaçlandığı öğrenilmiştir. Yaklaşık bir yıldan buyana yapılan çalışmalarda sona gelindiği öğrenilmiştir.

Hizmet modelleri yeniden belirlendi.

Bakım standartları kapsamında evde bakım hizmetleri öncelik verildiği bununla birlikte, gündüzlü verilen hizmetler, yaşam merkezi-ev tipi sosyal hizmetler, huzurevi, bakımevi, hospis(Tedavisi mümkün olmayan/yaşam süresi tahmin edilen hastalıklara sahip insanların bakımı) ve emeklilere yönelik hizmetler şeklinde standartların belirlendiği öğrenildi.

Engellilerin görüşleri ve memnuniyeti önemli olacak

Standartları uygulanması sürecinde; Hizmet alan engellilerin görüşlerinin önemli olacağı, belirli periyodlarla engellilerin memnuniyet ölçümlerinin yapılacağı, aynı memnuniyet ölçümlerinin hizmet veren personeller bağlamında da yapılacağı öğrenildi. Ayrıca kuruluşlarında kendi öz değerlendirmelerine yapmasına fırsat verileceği ve uygulamanın kurulacak ekiplerle sık sık izleme ve değerlendirmeye tabi tutulacağı öğrenildi.

Tüm birimlerde kalite birimleri kurulacak, puanlama ve belgelendirme yapılacak.

Bakanlığa bağlı özel ve resmi tüm engelli bakım kuruluşlarında kalite birimlerinin oluşturulacağı, yapılacak izleme ve değerlendirme sonucunda kuruluşlara puan verileceği, bu puanlamalar doğrultusunda kuruluşların Sağlık Bakanlığınca özel hastanelerde uygulanan sınıflandırma şeklinde belgelendirme yapılacağı öğrenildi. Ayrıca belge verilen kuruluşların isimleri ve belge sınıflarının da Bakanlık Web sayfasında yayınlanacağı öğrenildi.

Belge sınıfına göre ödeme standartları belirlenecek.

Özel kuruluşlara verdikleri hizmet karşılığı yapılacak ödemelerde zaman içerisinde Bakanlıkça verilen belgedeki kalite puanına göre ödeme yapılması yönünde düzenlemelerin yapılacağı öğrenilmiştir.

Geliri olan engelli ve yaşlıdan katkı payı alınabilecek.

Bakanlıkça belirlenecek temel puan üstünde hizmet veren kuruluşlarda gelir seviyesine göre hizmet alan kişiden katkı payı alınacak.

Hizmet veren profesyonellerin mesleki yeterlilikleri yeniden belirlenecek.

Bakım hizmetlerinde engelli bireylerin özelliklerine ve ihtiyaçlarına uygun hizmetin verilmesi için, Mesleki Yeterlilik Kurumu ile sosyal hizmet alanında çalışan profesyonellerin meslek haritasının çıkarılacağı vemesleki yeterlilik belirleme çalışmaları yapılacağı öğrenilmiştir.

Uygulama 2014 yılı içerisinde başlayacak.

Belirlenen standartların revizyona açık olacağı ve uygulamanın 2014 yılı içerisinde başlayabileceği öğrenildi.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)