• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Engelsiz tabelalara vandallar dadandı

Tarih: 24 Tem 2017
(5). kez Okundu
Engelsiz tabelalara vandallar dadandı

Başkent’te yaşayan görme engelliler, EGO Genel Müdürlüğü’nün, kapalı otobüs duraklarının camlarına yerleştirdiği hat ve isim numarasının yer aldığı Brail alfabesiyle hazırlanan bilgilendirme tabelalarının bazı kişilerce okunamaz hale getirilmesine tepki gösterdi.

Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde toplam 2 bin 100 durakta Braille alfabesiyle yazılmış bilgilendirme tabelasının yer aldığını belirtti. Görme engelli vatandaşların tek başına seyahat etmesi açısından kolaylık sağlayan tabelalara, özellikle Ulus, Kızılay, Sıhhiye gibi merkezi yerlerde daha sık zarar verildiği vurgulandı.

‘BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN’

18 yaşındaki görme engelli Mehmet Şahin, EGO’nun duraklara astığı yön bilgilendirme levhalarının, kendi gibi görme engellilerin hayatını kolaylaştırdığını aktardı. Durağa geldiğinde, Braille alfabeli bilgilendirme levhasını okuyarak gideceği yöne rahatça ulaşabildiğini ifade eden Şahin, levhalara zarar verildiğinde, çevredeki insanlardan yardım almak zorunda kaldığını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında memur olarak görev yapan Nihat Uçar da Ankara genelinde 13 binin üzerinde görme engellinin yaşadığını, büyük çoğunluğunun da toplu taşıma araçlarını kullanarak evine, işine ve okula gittiğini kaydetti. Uçar, “Bu tabelalara zarar verenler bir kez daha düşünsün.” ifadelerini kullandı.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)