• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Gazinin ücretsiz kart isyanına İBB’den jet yanıt

Tarih: 29 Oca 2018
(83). kez Okundu
Gazinin ücretsiz kart isyanına İBB’den jet yanıt

İstanbul’da çift katlı otobüse binen bir gazi, sürücü tarafından ücretsiz kartının geçmediği gerekçesiyle yağmurlu havada araçtan indirildi. Gaziyi otobüsten indiren sürücü ardına bakmadan ilerlerlerken o anlar cep telefonu kamerasına yansıdı. Büyük tepki çeken olayın ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şu açıklamayı yaptı: “Bakanlığımız, ücretsiz seyahat hakkının kullanımı için Türkiye genelinde 13 bin araç için 2017 yılında toplam 112 milyon 500 bin TL ödeme yapmıştır. Söz konusu tavrı sergileyen kişiler hakkında gerekli soruşturmanın yapılacağı gazimize bildirilmiştir.” İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de, gaziden özür diledi ve sürücü hakkında yasal işlem başlatılacağını açıkladı.

Beşiktaş-Yunus Emre Mahallesi otobüsünde iddiaya göre, ücretsiz olarak toplu taşımalardan yararlanan gazi vatandaş, sürücünün tepkisiyle karşılaştı. Gazi kartının çift katlı otobüste geçerli olmadığını öne süren sürücü, gazi vatandaştan ya ücret ödemesini yada otobüsten inmesini istedi. Gazi olduğunu, ücretsiz binme hakkının olduğunu kaydeden vatandaş sürücünün tepkisine daha fazla dayanamayarak yağmurlu havadan otobüsten indi.

‘İSTEDİĞİN YERE ŞİKÂYET ET’
Yaşanan o anlar ise gazinin cep telefonu kameralarına yansıdı. Görüntülerde gazinin sürücüye, gazi kartını bastığını ve ücretsiz binme hakkı olduğunu söylediği görülüyor. Durma tepki gösteren sürücünün ise gaziye “İstediğin yere git şikayet et, 50 sefer söyledim bu arabalarda geçmiyor” dediği dikkat çekiyor. Yaşanan o anlar ise gazinin cep telefonu kameralarına yansıdı. Görüntülerde gazinin sürücüye, gazi kartını bastığını ve ücretsiz binme hakkı olduğunu söylediği, duruma tepki gösteren sürücünün ise “İstediğin yere git şikâyet et, 50 sefer söyledim bu arabalarda geçmiyor” dediği duyuluyor.

‘PARAN YOKSA, PARAM YOK DE’
Bazı yolcuların araya girmeye çalışırken sürücünün gaziye “Paran yoksa, param yok de” dediği duyulan görüntülerde gazi de, “Benim hakkım var” yanıtını veriyor. Görüntülerin devamında sürücünün durduğu ve yağmurlu havada gaziyi otobüsten indirdiği görülüyor. Sürücü ardına bakmadan ilerlerken gazinin ise yaşanan duruma tepki gösterdiği görülüyor.

İETT’NİN SİTESİNDE ÜCRETSİZ
Çift katlı otobüs şoförü, gaziyi ücretsiz kartıyla binmesine izin vermezken, İETT’nin sitesinde çift katlı otobüslerle ilgili tarifenin yer aldığı bölümde hatlar ve ücretler sıralanıyor. Sayfadaki bilgiye göre, Yunusemre Mahallesi’ne giden iki çift katlı otobüs bulunuyor. Bunlar tartışmanın yaşandığı 36YM hattındaki otobüste var. Üç maddelik açıklamanın altında ise geçersiz ücretsiz kartlarla ilgili bilgi yer alıyor. Ücretsiz kartlarda şöyle sıralanıyor: PTT, Gazi ve Gazi Ailesi, Milli Sporcu, Vazife Malülü ve Ailesi, Sarı Basın, Şehit Eşi ve Ailesi, Dul ve Yetim.

BEYAZ MASA, GAZİYİ ZİYARET ETTİ, ÖZÜR DİLEDİ
Olayın ortaya çıkmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “22.01.2018 tarihinde Beşiktaş’ta 36YM hattında bir gazimizin ücretsiz seyahat kartı ile iki katlı otobüse bindirilmemesi bizi fazlasıyla üzmüştür. Olayın sosyal medyada paylaşılması ile birlikte durumdan haberdar olup hemen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa ekiplerimiz Gazimizi evinde ziyaret etmiş ve yaşanan bu üzücü olay için özürlerimizi iletmişlerdir” denildi.

Sürücü hakkında yasal işlem başlatılacağının belirtildiği açıklamada, “Ayrıca sürücü hakkında hemen soruşturma başlatılmış olup cezai işlem uygulanacaktır. Bu üzücü olaydan dolayı gazimiz ve kamuoyundan özür dileriz. Gazilerimiz İBB için hep özel bir önem ve hassasiyet arz etmiştir. Bundan sonra da böyle olmaya devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

AİLE BAKANI TALİMAT VERDİ, GAZİYE ULAŞILDI
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Yaşanan üzücü olayın ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya’nın talimatı ile İl Müdürlüğü ekiplerimiz harekete geçmiş, olaya maruz kalan gazimiz ile bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmede yaşanan olayla ilgili olarak duyulan üzüntü dile getirilmiş, ayrıca olay ile ilgili detaylı bir araştırma yapılarak söz konusu tavrı sergileyen kişiler hakkında gerekli soruşturmanın yapılacağı kendisine bildirilmiştir.” .

‘ÜCRETSİZ SEYAHAT HAKKI İÇİN 2017’DE 112.5 MİLYON TL ÖDEDİK’
Ulaşım konusunda her türlü desteğin verildiği vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Şehit yakını, gazi, engelli ve yaşlılarımız için maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarını karşılamak için tüm Türkiye’de birçok çalışma yapan Bakanlığımız, ulaşım konusunda da vatandaşlarımıza gereken desteği vermektedir. Bakanlığımız ücretsiz seyahat hakkının kullanımı için Türkiye genelinde 13 bin araç için 2017 yılında toplam 112 milyon 500 bin TL ödeme yapmıştır. Yaşanan olayda gazimize yapılan muameleyi asla kabul etmediğimizi ve olayın takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)

Yorumlar

Yazan : Ahmet doğru | Tarih : 07, Şub, 2018 / 19:58

Slm bende engelliyim 36 L çif katlı beşiktaş yunusemre otobüslerine bunemiyorum ücretsiź kartümla