• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Görme engelliler kitapla buluştu

Tarih: 08 Nis 2016
(10). kez Okundu
Görme engelliler kitapla buluştu

Bahçelievler Belediyesi, görme engelliler için Braille alfabesiyle yazılmış Cemil Meriç kitabı yayımladı. Cemil Meriç’in eserlerinden seçmelerin bulunduğu ‘Türk İrfanına Adanmış Bir Hayat’ kitabı görme engelli vatandaşlara hediye edildi.

Bahçelievler Belediyesi Başkanı Osman Develioğlu, Sesli Eserler Kütüphanesi’nde düzenlenen etkinlikte görme engelli vatandaşlarla bir araya geldi. Kütüphanenin müdavimlerinden olan görme engelli Kadir Ahıska, kendisine hediye edilen kitabı inceleyerek bir bölüm okudu. Ahıska, “Biz görme engelliler için üst düzeyde bir teknoloji bulunuyor. Önümde görmüş olduğunuz bilgisayar yanımda bulunan cihazlar, burada bulunan sesli kitaplar bir takım kabartma yazılı kitapların hepsi bizim için tasarlanmış. Bu kitaplardan fazlasıyla yararlanmamız gerekiyor. İleride ya da okul çağlarında olan arkadaşlarım bu kitaplar ve teknolojiden yararlanarak müthiş bir şekilde ileri derecede eğitim almış olabilirler.” diye konuştu.

Braille alfabesiyle hazırlanan kitapları görme engelli vatandaşlara hediye eden Başkan Develioğlu da Cemil Meriç anısına farklı bir etkinlik yapmak istediklerini kaydetti. Başkan Develioğlu şöyle konuştu: “Görme engelliler ile alakalı kabartma alfabe ile bir kitap yayınladık. Bu kitabı arkadaşlara sordum gayet iyi okuyorlar. Önemli bir eser olduğunu düşünüyorum.” Vatandaşlara kitap hediye eden Başkan Develioğlu daha sonra hatıra fotoğrafı çektirerek kitabı birlikte inceledi.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)