• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Halen çalışan memurlar tercih yapabilecek mi?

Tarih: 30 Ağu 2014
(95). kez Okundu
Halen çalışan memurlar tercih yapabilecek mi?

EKPSS kadro eylemi döneminde çokça duyduğumuz bir konuydu bu “Çalışanlar tercih yapamayacak” konusu. Eylemcilerden aldığımız bilgiler ışığında habere bile taşımıştık.
izmir escort
Eylemcilerin DPB yetkilileriyle görüşmelerinde bu konunun gündeme geldiğini, çalışan memurların tercih yapmalarını engelleyeceklerini söylediklerini bizlere aktarmışlardı. Böyle önemli bir konu ancak EKPSS yönetmeliğinin değişmesiyle mümkündür. Zira mevcut yönetmelikte, halen çalışan memurun üst kadroya tercih hakkı korunmuştur.

Eylemin üzerinden günler, haftalar geçmesine rağmen, yönetmelikte herhangi bir değişiklik yapılmadı. Takipçilerimiz bu konuyu sıkça sordular. Acaba kılavuzda böyle bir açıklama eklenir mi diye düşündük. Kılavuzun açıklanmasıyla konu netlik kazandı.

Halen çalışan memur üst kadroya tercih yapabilecek.

Kılavuza eklenen açıklama:

“12) Halen memur statüsünde çalışanlar, Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin 14 üncü maddesinde yer alan; “Halen memur olarak çalışmakta olanlar, başka hizmet sınıfı kapsamındaki kadrolar ile bulundukları kadrolardan farklı olmak kaydıyla mezunu oldukları eğitim programları itibarıyla ihraz etmiş oldukları unvanlara ilişkin kadrolar hariç olmak üzere bu Yönetmelik kapsamında yerleştirme işlemlerine başvuramaz, yerleştirilseler dahi atamaları yapılamaz.” hükmüne uygun olarak tercihte bulanabileceklerdir.”

Aynı durum emekli engelliler için de geçerli. Emekli engelliler de tercih yapabilecek. Ancak, belirtilen kadrolara. İşte kılavuzda yer alan, emekli adaylarla ilgili madde:

8) 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi hükmüne gore herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan tekrar atanamayacakları öngörüldüğünden, bu niteliği haiz adayların tercihleri arasında bahsi geçen kurumlara yer vermemesi gerekmektedir.Bu durumda olanların yerleştirilseler dahi atamaları yapılmayacaktır.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)