• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

İşaret diliyle hayatı değişti

Tarih: 29 Kas 2014
(84). kez Okundu
İşaret diliyle hayatı değişti

Yenimahalle Belediyesi’nin sağladığı eğitim imkanıyla işaret dilini öğrenen kursiyerler, işitme engeli bulunan yakınlarıyla iletişim kurmaya başladı. Beş yıldır süren eğitim, katılımcıların yaşamını renklendiriyor
milf porno
Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK) bünyesinde 5 yıldır verilen işaret dili eğitimi, kursiyerlerin hayatını renklendirmeye devam ediyor. Vatandaşların iş sahibi olabilmek ve sevdikleriyle iletişim kurabilmek amacıyla katıldığı kurs ile hayatının değiştiğini belirten 52 yaşındaki Ayla Eser, şimdilerde 31 yaşındaki işitme engelli oğluyla işaret yoluyla konuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Aile ilişkilerinde etkili iletişim kurabilen Eser, “Keşke bu dili daha önce öğrenseydim” dedi.

ENGELİ KURSLA AŞTIK

İşitme engellilere karşı toplumda oluşan önyargının, ancak onlarla iletişime geçildiğinde ortadan kalkabileceğini ifade eden Eser, “Ailecek oğlumla iletişim kurabilmek için bir beden dili geliştirmiştik ama büyüdükçe bu yeterli olmamaya başladı. Aramızda iletişim kuramamaktan kaynaklanan büyük bir sorun oluştu. Daha sonra bu kursla tanıştım ve hayatım değişti. Şimdi oğlumla anlaşıyor, konuşuyoruz” diye konuştu.

SEÇMELİ DERS OLSUN

İşitme engellilierin topluma kazandırılması için yetkililerin daha çok çalışması gerektiğini dile getiren Eser, işaret dilinin okullarda seçmeli ders olarak verilmesi gerektiğini kaydetti. 49 yaşındaki Zeliha Dikmen ise sorumluluk projesi olarak gördüğü işaret dili kursuyla ilgli şunları söyledi:

“Onları anlamak için sadece televizyonun sesini kısıp, biraz beklememiz bile yeterli oluyor. Sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğüm bu eğitimler, keşke okul döneminde verilse.”

hürriyet
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)