• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

İşe uygun engelli aranmaktan vazgeçilmeli

Tarih: 12 Ara 2014
(195). kez Okundu
İşe uygun engelli aranmaktan vazgeçilmeli

Mezopotamya Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Erdal Satılış, engellilerin istihdam sorununun devam ettiğini belirterek, ” Türkiye genelinde kamuda 25 bin 369 engelli kadro boş. İşe uygun engelli aranmaktan vazgeçilmeli, engellilere uygun kadro açılmalıdır” dedi.
Satılış, Diyarbakır’daki engelli arkadaşlarıyla birlikte basın toplantısı düzenledi. Türkiye’de meslek edindirme kurslarının yeterli olmamasının engelli istihdamının önündeki en önemli engellerden biri olduğunu belirten Satılış, ” Kanunlar yetersiz denetimler eksik olması büyük bir sorun olarak bilinmektedir. Türkiye genelinde 25 bin 369 engelli kadrosu boş. İşe uygun engelli aranmamalı, engellilere uygun kadro açılmalıdır. EKPSS ikinci ve üçüncü atamaları yapılmalı. Ülkemizde yüzde 3 olan engelli istihdam oranı AB standartlarına çıkarılmalı ve yüzde 8 yapılmalıdır. Engelliler veri tabanı oluşturulmalıdır. Engelli tercih yeri sayısı artırılmalıdır. Engellilere yönelik yapılan sınavlarda engeller göz önünde bulundurulmalı.” dedi.
Diyarbakır’da birçok kamu kurum ve kuruluşunda engelli arkadaşların engellerle karşılaştığını belirten Satılış, kurumlarda engelli rampalarının olmadığını kaydetti. Satılış, ” Diyarbakır Valiliğinde engelli asansörü yapılmasına rağmen bir türlü aktif hale getirilmedi. Engelli arkadaşlarımız bu konuda çok mağdur. Valilik sosyal işler dairesine çıkamamaktadırlar. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde aynı sorun devam etmektedir. Faaliyete geçtiği günden beri asansörleri bir türlü aktif hale getirilmedi.” ifadelerini kullandı.
Federasyon temsilcilerinden Abdurahman Karaoğlan ise engellilerin kamuya alınmasında konulan şartların engellilere uygun olmadığını söyledi. Karaoğlan, ” Mesela eli sakat olan biri nasıl bir hemşir ya da sağlıkçı olabilir? Bu tür nitelikli kodların olmadığı alanlar olmalı. İşe girdikten sonra o kurum tarafından komisyon toplanıyor ve bu işte çalıştırılamaz deniyor, kazanmasına rağmen işten çıkarılıyor. Bu yüzden kadrolar boş durumda. Boş olanların büyük kısmı da sağlık kadroları. Burada kadro açılıyor ama engelliler yerleştirilemiyor” diye konuştu.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)

Yorumlar

Yazan : cahit çömeköekin | Tarih : 20, Nis, 2015 / 05:10

sayın vekillerimiz acilen bu işe çözüm getirecekler saygılar