• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

İzmir’deki engelliler okullu oldu

Tarih: 18 Oca 2018
(9). kez Okundu
İzmir’deki engelliler okullu oldu

İZMİR’de 1.5 yıl önce göreve gelen İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, kentte okula gidemeyen 3 binden fazla engelli öğrenciyi evlerinden servisle alarak okula götürdüklerini söyledi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği, ancak İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın annesi Şükriye Ayyıldız’ın vefatı üzerine ertelenen daveti, İzmir’deki basın mensuplarının katılımıyla bugün gerçekleştirdi. Bir otelde düzenlenen toplantıda gazetecilerle bir araya gelen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, 1.5 yıllık müdürlük görevi süresince hayata geçirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Gazeteciler gibi eğitimcilerin de mesleğini aşkla yaptığını söyleyen Yahşi, insan yetiştirerek ülkenin geleceğini şekillendirdiklerini kaydetti. İzmir’de 81 ilde olmayan bir çalışmayı başlatarak güzel bir basın ekibi oluşturduklarını anlatan Müdür Yahşi, “Biz köprü, plaza değil insan inşa ediyoruz. İzmir’de 850 bin öğrenciye yön veriyoruz. Amacımız sadece akademik başarı değil, bu çocukların ruhuna iyiliği koymak zorundayız. Akademik başarının yanısıra sosyal ve sanatsal çalışmalarla estetik kaygı yönünden çocuklarımıza yön vermeye çalışıyoruz” dedi.

ÖZEL ÖĞRENCİLERE ÖNEM

İzmir’de okula gitmeyen 3 bin 300 engelli öğrenci sayısını 100’e düşürdüklerini ifade eden İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “Bu çocuklar evden dışarı çıkamıyordu. Artık servisle evlerinden alınıp okula götürülüyorlar. Otistik, orta ve ağır engelli 3 binden fazla çocuğa bu hizmeti veriyoruz. Yaptığımız en güzel çalışmalardan biri bu” diye konuştu. İzmir’in Türkiye ortalamasının üzerinde özel okul sayısına sahip kentlerden biri olduğunu vurgulayan Yahşi, tekli eğitim konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Çocukların aydınlıkta okula gitmelerini amaçladıklarını belirten Yahşi, “Yüzde 75’lere yakın ikili eğitimi, yüzde 35’lere düşürdük. 2018-2019 eğitim öğretim döneminde bu oranı sıfırlamak istiyoruz. Hayırseverlerin eğitim alanına ilgisi fazla. Onları yönlendiriyor ve kentimizin okul ihtiyacını karşılıyoruz. Üstün yetenekli öğrenciler için bilim sanat merkezlerinin sayısını arttırdık” dedi.

ÖĞRETMENLERİN ADI YAŞATILACAK

İzmir’de 60 bin öğretmenin görev yaptığını ve onların mesleki eğtimlerine büyük önem verdiklerini ifade eden Ömer Yahşi, fiziki imkanların ne olursa olsun heyecanı olmayan öğretmenlerle eğitimde verim alınmasının mümkün olmadığını dile getirdi. Okullarda yaşanan taciz olaylarıyla ilgili sıkı bir takip yaptıklarını söyleyen Yahşi, “Bu üzücü olaylara 12 avukatımızla birlikte müdahil oluyor ve gerekli suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu konuların hassasiyetle üzerine gidiyoruz. Geçmişte istenmeyen olaylar nedeniyle hayatını kaybeden eğitimcilerimizi hiçbir zaman unutmuyoruz. Yeni bir karar aldık ve 2012’de hayatını kaybeden öğretmen Sevilay Durukan’ın adı Cennetçeşme Anaokulu’na, Ödemiş’te yaşamını yitiren okul müdürü Ayhan Kökmen’in adı ise Ödemiş Fen Lisesi’ne verilecek. Onların isimleri okulda yaşatılacak” dedi.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)