• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Kaldırılan İETT hattı, engelli üniversiteliyi okulundan etti

Tarih: 30 Eyl 2014
(72). kez Okundu
Kaldırılan İETT hattı, engelli üniversiteliyi okulundan etti

Beylikdüzü’nde oturan Fatih Üniversitesi öğrencisi engelli genç kız, okuluna giden İETT hattının kaldırılması yüzünden üniversiteyi bırakmak zorunda kaldı. Tekerlekli sandalyesiyle sadece İETT’nin araçlarına binebilen genç kız için, arkadaşları sosyal medya üzerinden kampanya başlattı. Öğrenciler, İETT’den kaldırılan hattı geri istiyor.
zenci porno
Engellilerin sosyal imkanlar ve toplu taşıma araçlarından daha etkin şekilde yararlanması için bakanlıklar, kamu kuruluşları, belediyeler ve STK’lar gibi çeşitli kuruluşlar farklı önlemler alırken İstanbul’da ilginç bir olay yaşandı. Fatih Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği ikinci sınıf öğrencisi engelli Seda Dil, okuluna giderken kullandığı İETT hattının kaldırılması sonucu mağdur oldu.

Emekli öğretmen babası, kızının özel durumu nedeniyle zor imkânları sonuna kadar zorlayarak okumasını sağlamış. Bursa’da ikamet eden aile, Fatih Üniversitesi’ni kazanan kızlarını okutabilmek için İstanbul’da ev tuttu. Tutulan ev Beylikdüzü’nde ve Fatih Üniversitesi’ne doğrudan ulaşan İETT hattının bulunduğu bir cadde üzerindeydi. Engellerini azmi ile aşan Seda Dil, başladığı okulunda arkadaşları ve çevresiyle çok güzel iki yıl geçirdi. Ancak Dil’in bütün rüyaları, evinin önünden geçen ve her sabah yüzlerce öğrencinin de kullandığı 76F İETT hattının kaldırıldığı haberi ile kâbusa döndü.

Dil, okuldaki arkadaşları ve hocalarının da desteği ile eğitimine devam etmek istediğini ve ailesinin de kendisinden beklentileri olduğunu belirterek ancak bu şartlarda okula gitmesinin mümkün olmadığını söyledi. Kalıtsal rahatsızlığı olmasına rağmen ilköğretim ve lise döneminde okula yürüyerek kendisin gittiğini belirten Dil, ancak son iki yıldan bu yana rahatsızlığının ilerlediğini ve tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kaldığını anlattı. Dil, “Üniversitenin Toplumsal Duyarlılık Merkezi olduğu için onlar çok yakından ilgileniyorlar benimle. Okul içinde rahatım ama üniversiteye gidene kadar zorluk çekiyorum. Geçen sene ev tuttum ve evi tutarak 76F Hattı’nın durağına yakın bir yerde olmasını tercih ettim. Çünkü akülü arabayı yağmurda kullanamıyorum. Bu hat okulun içine kadar giriyordu ve benim için rahatlık sağlıyordu. Ama bu sene bu hat kaldırıldığı için artık okula gidemiyorum. Eğer bu hat geri getirilmez ya da başka bir hat konulmazsa okulumu dondurmak zorunda kalacağım.” dedi.

Kendi durumunda başka öğrenciler ve insanlar olduğunu da söyleyen Dil, ailesinin de kendisini okutmak için oldukça yüklük bir masrafın altına girdiğini ve bu nedenle hepsinin boşa gideceğini belirtti. Ailesinin de durumu bildiğini ve çok üzüldüğünü belirten Dil, “Ailem de çok şaşırdı. Çözüm olmasını bekliyorlar benim gibi.” diye konuştu.

Belediye yetkilerine ulaşmaya çalıştığını ve durumunu anlattığını belirten Dil, “E-5 üzerinden giden hatlar var ama benim onlara binmem söz konusu değil. Beyaz Masa’dan yetkililer Hadımköy araçları olduğunu söylediler. (Özel halk otobüsleri) Ancak engelli rampası ya da engellilerin kullanımına uygun olmadığı için benim onları kullanmam söz konusu bile değil.” ifadesini kullandı.

zaman
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)