• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Karaciğer büyük abi böbrek küçüğünden geldi

Tarih: 25 Haz 2014
(152). kez Okundu
Karaciğer büyük abi böbrek küçüğünden geldi

Libyalı 14 yaşındaki Hamze Salem Mabrouk, büyük ağabeyinden alınan karaciğer ile küçük ağabeyinden alınan böbrekle sağlığına kavuştu.

Doğuştan primer hiperoksalüri tip 1 hastalığı nedeniyle başta böbrekler olmak üzere vücudunda oksalat(taş yapan kristal) biriken Hamze, 8 kardeşin en küçüğüydü. Hastanelerle tanıştığında henüz 3 yaşındaydı. Oksalat böbrek yollarını, dolasıyla idrar çıkışını tıkayan taşlara dönüşmüştü. Defalarca taşları kırma tedavileri uygulandı. Bazen yetmedi ameliyatlarla alındı. Ancak vücudundaki taş üretimi hiç durmadı. Yapılan testlerde sorunun böbreklerinde değil, gayet sağlıklı görünen karaciğerinde olduğu saptandı. Karaciğerindeki bir enzim eksikliği nedeniyle oksalat metobolize edilemiyor, vücudunda birikiyordu. İlk etkilenen organı da böbrek olmuştu.

2011’de diyalize girmeye başladı. Ancak tek etkilenen organı böbrek değildi. Damarlar içleri, diğer tüm organlarda oksalat birikmeye devam ediyordu. Sorunu kökten çözmenin tek yolu ise yeni ve sağlıklı bir karaciğerdi.

 

KENDİ KARACİĞER VE BÖBREKLERİ ÇIKARILDI

Libya devleti Hamze’yi Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne yönlendirdi. Hamze ağabeyleri 25 yaşındaki Emhamed ve 23 yaşındaki İsmail Mabrouk ile birlikte geldi. Ülkesindeki tetkiklerde Emhamed’in böbrek, İsmail’in ise karaciğer verebileceği söylenmişti. Ancak burada tam tersine karar verildi. Emhamed daha uygun karaciğer vericisiydi.

İlk ameliyatta Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Prof. Dr. Koray Acarlı ve Doç. Dr. Burak Koçak’tan oluşan ekip Hamze’nin karaciğeri ve böbreklerini çıkardı. Ağabeyi Emhamed’in karaciğerinden alınan parçayı nakledildi. Yaklaşık bir hafta kendini toparlaması beklendikten sonra bu kez öbür ağabey İsmail’den alınan böbrek nakledildi.

TEKRAR YÜZÜ GÜLDÜ

Kardeşine ikinci bir hayat armağan eden Emhamed Mabrouk, “Küçük kardeşimin tekrar güldüğünü görmek bana yeter. Ailece çok rahatladık. Artık çok iyi bir hayatı olacak” dedi.  İsmail Mabrouk “Kardeşime bir şans daha verebildiğim için çok mutluyum. Her hasta için bir umut olduğunu birkez daha gördük” dedi. Hastalığı nedeniyle hiç okula gidemediğini söyleyen Hamze ise “İlk iş okula başlayacağım” dedi.

EN ZOR AMELİYATLARDAN BİRİ

Doç. Dr. Burak Koçak: Bu çocuklar çok hasta. Bize böbrek yetmezliği hastaları olarak geliyor. Bence çocuklara yapılan organ nakli cerrahisinin en zor ameliyatlarından biri. Gerek ameliyatın doğası itibariyle gerekse daha sonraki hasta bakımı açısından ölüm riski yüksek ve zor bir ameliyat. Ancak bu ameliyat dışında çocukların başka bir şeçenekleri yok. Oksalat sadece böbrekte değil, diğer organlarda, özellikle damar çeperlerinde birikiyor. Böbrek nakletmek yetmiyor. Karaciğerlerini de sağlıklısıyla değiştirmek şart. Aksi halde hasta karaciğeri yine oksalatı biriktirecek, yeni böbreği de hasta edecektir. Naklettiğimiz karaciğer vücuttaki tüm oksalatları kandan temizleyerek hastalığı ortadan kaldırıyor. Zaman içinde Hamze’nin yeni karaciğeri kandaki oksalat düzeylerini normale çevirecek.

 
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)