• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

MEB’den işitme engelliler için “e-sınav”

Tarih: 16 May 2016
(7). kez Okundu
MEB’den işitme engelliler için “e-sınav”

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından işitme engelliler için düzenlenen ehliyet sınavı, ilk kez “e-sınav” yöntemiyle yapıldı.

Beşevler Anadolu Otelcilik Turizm ve Meslek Lisesi Uygulama Oteli e-sınav Salonu’nda yapılan sınavın 15 Mayıs saat 11.30’da başlayan ilk oturumu sona erdi.

İşitme engelli adaylar, “e-sınav” yöntemiyle ilk kez girdikleri Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavları’nda (MTSKS) ehliyet almak için ter döktü.

Milli Eğitim Bakanlığı Sınav Yönetimi Moral Motivasyon ve Rehberlik Daire Başkanı Yunus Yağmur, işitme engelli vatandaşların daha önce yazılı sınavlara girdiğini, ancak yazılı sınav sorularında jest ve mimik olmadığı için adayların sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Soruların tamamını işitme engelliler için işaret diline çevirdiklerini ve videolu hale getirdiklerini belirten Yağmur, 2016 içinde bu uygulamayı 17 ilde yapacaklarını söyledi.

Sınav sonuçları anında öğrenildi

Yunus Yağmur, adayların sınavdan sonra T.C. kimlik numaralarını çıkışta kurulan kioska girerek sınav sonuçlarını da anında öğrenebileceklerini belirtti.

Sınavın hemen ardından bu şekilde sonuçlarını öğrenen bazı işitme engelli şoför adayları ise büyük sevinç yaşadı.

Sınava giren adaylardan İrem Karakaya (26), daha önce 4 kez yazılı sınava girdiğini ve başarılı olamadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“İlk defa böyle bir sistemde sınava gireceğim. Bu çok güzel bir sistem. Bunun için emek harcayan herkese çok teşekkür ederim. Bizim işaret dilimize çevrilen sorular yazı ve videoyla desteklenmiş. Çok büyük kolaylık. Ayrıca anlamadığımız noktalarda da işaret dili uzmanı arkadaşları görevlendirmişler. Her şeyi düşünmüşler.”

İlk oturumuna 19 kişinin katıldığı ve 50 dakika süren sınavda adaylara 50 soru yöneltildi. Aynı salonda 15 Mayıs saat 13.00’te yapılacak ikinci oturuma ise 16 aday katılacak.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)