• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Miniatürk’te Engelsiz Maket Sergisi

Tarih: 13 May 2016
(12). kez Okundu
Miniatürk’te Engelsiz Maket Sergisi

Miniatürk Sergi Salonu, Engelliler Haftası’nda bedensel engelli Suat Yüksel’in ilk kişisel minyatür maket sergisine ev sahipliği yapıyor. 22 Mayıs’a kadar ziyarete açık kalacak olan sergide, 45 minyatür maket sergilenecek.

Suat Yüksel’in 2 yıllık çalışması sonucunda hazırladığı sergide, İstanbul’dan tarihi ve mimari eserleri Kız Kulesi, Kariye Müzesi, Yedikule Zindanları ve Balat gibi eski İstanbul semtlerinde bulunan tarihi evler bulunuyor.

Önce fotoğraflarını çekiyorum

Yüksel, maket çalışmaları hakkında şu bilgileri veriyor:

“Ahşap, Amerikan servisi, kontrplak gibi malzemelerle yapıyorum. Fazla malzemeye ihtiyacım olmuyor. Önce yapacağım çalışmanın fotoğraflarını çekiyorum ve sonra hangi malzeme ile yapacaksam bunu hazırlıyorum. Elim, el sanatlarına her zaman yatkındır. Kendi oturduğumuz evimizin mutfak dolabını 10 yıl önce el testeresi kullanarak yaptım. Son derece güzel ve sağlam oldu. Evde herhangi bir tadilat olduğunda ben yaparım. Evimize hiç tamirci girmez.

1463044690817

Bir haftada biten maket de var 6 ayda biten de… Aslında bu hiç belli olmuyor. Maketin ince işçiliğine göre yapım süresi değişiyor. Tarihî eserlerin maketlerini yapmayı seviyorum. Bu anlamda özellikle tarihî eserlerin olduğu semtleri gezip görüyorum; beğendiğim eserlerin fotoğraflarını çekip, aynısı yapmaya çalışıyorum. Bazen bir semtte gördüğüm değişik bir ev mimarîsi de bana ilham olabiliyor.”

Genellikle İstanbul’dan seçtiği mimari eserlerin ya da figürlerin yanı sıra Türk folkloruna ait objelerin maketlerini yaptığını belirten Yüksel’in maketleri arasında Kız Kulesi’nin, Kariye Müzesi’nin; Yedikule, Balat gibi eski İstanbul semtlerinde bulunan tarihî evlerin, kağnı arabası gibi eski ulaşım araçlarının maketleri bulunuyor.

Suat Yüksel’in minyatür maket sergisi, 22 Mayıs’a kadar Miniatürk Sergi Salonu’nda ziyarete açık kalacak.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)