• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Miniklerin yüzü, at terapisiyle gülüyor

Tarih: 14 May 2016
(4). kez Okundu
Miniklerin yüzü, at terapisiyle gülüyor

TJK bünyesindeki organizasyonla, İstanbul’da fiziksel engelli çocuklar G.Doğu’da da terör travması yaşayan minikler, at terapisiyle iyileşiyor
Türkiye Jokey Kulübü (TJK) bünyesinde İstanbul ve Diyarbakır’da hizmet veren Atla Terapi Merkezi, birinci yıldönümünü Engelliler Haftası dolayısıyla Veliefendi Hipodromu’nda şölenle kutladı. Onlarca çocuk hipodromdaki şölende gönüllerince eğlendi. Terapiden tanıdıkları atlarıyla buluşma anında ise çocukların mutluluğu yüzlerinden okunuyordu.

BİR AYDA KONUŞMAYA BAŞLADI
Bir yılda 715 engelli çocuğa terapi verilen merkeze gelen çocuklardan biri de 11 yaşındaki Arda Cem T.’ydi. Arda’da doğuştan kalça eğriliği vardı. 3.5 yaşına geldiğinde peş peşe ortopedi ameliyatları geçirdi. Bu ameliyatlardan sonra kas kaybı gelişti. Tam 7 ay yatağa mahkûm oldu. Ardından da yaşamına tekerlekli sandalyede devam etmeye başladı. Yaşadığı travmanın etkisiyle içine kapandı. Merkezi duyunca oğlunu terapiye getirmeye annesi Zümrüt Gürbüz Tunç, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Arda, atlarla tanışınca her şey bambaşka oldu. Kısa bir sürede vücudundaki duruş bozuklukları değişti. Kendine olan özgüveni geldi. Korkuları azaldı. Bir ay geçmeden de yürümeye başladı. İnanılmazdı. Oğlum tekerlekli sandalyeden kurtuldu.” Arda ise atını “O benim kahramanım” diyerek seviyor. Emre Ünlü K. ise down sendromlu… Bir yandan okuluna devam ederken, bir yandan da bir yıldır atlarla terapiye katılıyor. Atın kulağına sık sık “Seni seviyorum” diye fısıldayan Emre, “Burada stresimi atıyorum. Eskiden her şeyden korkuyordum ama şimdi hiçbir şeyden korkmuyorum. Bunu karagözlü atıma borçluyum” diyor.

BÜYÜK GELİŞME
TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci: Merkezimizden, atlarla terapi tedavisine fizyoterapist raporuyla izin verilen tüm engelli çocuklarımız ücretsiz yararlanabiliyor. Amacımız bu tedavi şeklini tüm engelli çocuklarımıza ulaştırabilmek.

Apranti Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı ve Psikolog Bercis Merdanoğlu: Bir yılda çocuklar 4 bin 526 kez ata bindi. Tedavilerinde çok önemli gelişmeler kaydettik. Bir çocuğun hayatına dokunabilmenin tarifsiz mutluluğu içindeyiz. Burada atla tanıştıktan sonra yürümeye ve yeniden konuşmaya başlayan çocuklarımız var.

TERÖR TRAVMASINI BÖYLE YENİYORLAR
Türkiye Jokey Kulübü (TJK) bünyesindeki Atla Terapi Merkezi’nin Diyarbakır’daki şubesinde de terör mağduru 0-12 yaş arasındaki 120 çocuğa ücretsiz atla terapi seansları uygulanıyor. Şehre yaklaşık 30 km. mesafedeki merkezde, 6 aydır uzman fizyoterapistler eşliğinde süren terapiler çocukların ruhsal ve bedensel gelişimine önemli katkı sağladı. Çocukların özgüveni arttı. Fizyoterapistler ve at eğitmenlerinin eşliğinde kum zemin ve soğutmalı kapalı hangar içinde eğitime alınan çocukların mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

TİTREŞİM ETKİSİ…
Terapi eğitmeni Ejder Alçay da, terapinin etkisini şöyle anlattı: “Atlar insan vücuduna göre 2 derece daha sıcak. Atın 1 dakikalık yürüyüşünde vücudundan yaydığı 100’ü aşkın titreşim çocukları olumlu etkiliyor. Hiç konuşamayan çocuklarımız buradaki seanslarla konuşmaya başladı.”
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)