• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Ordu’nun camilerinde engelliler unutulmadı

Tarih: 25 Şub 2013
(163). kez Okundu
Ordu’nun camilerinde engelliler unutulmadı

Ordu Müftülüğü, işitme engellilerin, cami ve Kur’an kurslarında anlatılanları anlayabilmesine yönelik çalışma kapsamında işaret dili kursu başlattı. İşitme engelli vatandaşların camilerde anlatılan vaaz ve hutbeyi anlayabilmesi için gönüllü 33 kursiyer, işaret dili eğitimi kursuna başladı.

 

Ordu Müftülüğü Konferans Salonu’nda başlayan ve İşitme Engelliler Meslek Lisesi Öğretmeni Yaşar Çetinbaş tarafından verilen kurs, 120 saati kapsıyor. 6 Nisan’da sona erecek kursu başarı ile bitirenler sertifikalarını aldıktan sonra cami ve Kur’an kurslarında işaret dili ile sunum yapabilecek.

 

Eğitime; din görevlileri ve bazı gönüllü vatandaşlar da katıldı. Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, açıklamasında, toplumu, dini konularda bilgilendirme ve aydınlatmaya yönelik çalışmalar içerisinde işitme engelli vatandaşları unutamadıklarını ifade etti. Kolukısaoğlu, bu proje sayesinde işitme engellilerin engelinin kaldırılacağını belirtti.

 

Müftü Kolukısaoğlu, “Bütün cami ve Kur’an kursunda engellilerimizin ibadet edeceği ortamları hazırlamaya çalışıyoruz. İşitme engelli vatandaşlarımızdan, okunan hutbe ve vaazları anlayabilmek adına talepler geldi. Biz de bu talep doğrultusunda Halk Eğitim Müdürlüğü ile bir çalışma başlattık ve 120 saatten oluşan işaret dili kursu başlattık. Bu kursla birlikte, işitme engellilerin engelini ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Eğitime katılan gönüllü kursiyerler ise toplumda yaşayan herkesle içiçe yaşadıklarını ve engelli insanların dinini anlaması yönündeki engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

 

 




(*)
(*)
Yorumunuz: (*)