• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Oryantiring milli takımı madalya peşinde

Tarih: 18 Tem 2017
(7). kez Okundu
Oryantiring milli takımı madalya peşinde

Tarihinde ilk kez Deaflympics’e katılacak olan Türkiye İşitme Engelliler Oryantiring Milli Takımı, daha bir yıl önce kurulmuş bir takım olamalarına karşın oyunlara umutlu gidiyor.
“20 SENEDİR VAR İLK KEZ OLİMPİYATTAYIZ”
Samsun’da düzenlenen Deaflympics 2017’nin de müsabaka takviminde bulunan Oryantiring. 1997’den itibaren İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’nda yer alan alıyor. Bu spor Türkiye’de de yaklaşık 20 senedir yapılıyor. Oryantiring, sporcuların harita ve pusula yardımıyla, önceden belirlenen hedeflere ulaşabilmelerini gerektiriyor.
“SPORCULARIMIZ, NORMAL ORYANTİRİNG SPORCULARIYLA MÜCADELE EDEBİLECEK KADAR İYİ OLMAYA BAŞLADI”
Türkiye İşitme Engelliler Oryantiring Milli Takımı Başantrenörü Kenan Aksın, 7 sporcu ile oryantiringe katılacaklarını belirtirken 40 kişilik geniş bir kadrodan eleme yaptıklarını açıkladı. Son bir yılda iyi bir hazırlık evresi geçirdiklerini söyleyen Aksın, “Geçen seneki sonuçlarla bu seneki sonuçlar arasında ciddi farklar var. İşitme engelli sporcularımız artık yavaş yavaş normal oryantiring sporcularıyla mücadele edebilecek kadar iyi olmaya başladı. Hatta bir sporcumuz normal oryantiringcileri de geçerek Türkiye şampiyonu oldu. Bunlar bizim için çok gurur verici. Olimpiyattan umutluyuz, bir şeyler olacağını tahmin ediyoruz ama ne olacağını kestiremiyoruz” ifadelerini kullandı.
“EN İYİ DERECEYİ ALIP DÖNMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”
Bursa’da özel bir fabrikada çalışan 19 yaşındaki Huriye Karahan oryantiring milli takımının 3 kadın sporcusundan biri. Hedefinin ilk 3’e girmek olduğunu belirten Huriye, “En iyi dereceyi alıp dönmeyi düşünüyoruz. Ormanda biraz zorlanıyorum ama mesafe kat etmeye çalışıyorum” açıklamasını yaptı.
Başantrenör Kenan Aksın ve antrenör Hasan Yılmaz önderliğinde olimpiyat oyunlarına katılacak olan oryantiring milli takımında şu sporcular yarışacak:
Sevda Aktaş, Yusuf Emre Aydoğdu, Kadriye Demirci, Emrah Eren, Huriye Karahan, Hakan Kayan, Ahmet Sallı.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)