• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Özel Sektörden 312 Bin Engelliye İş!

Tarih: 29 Oca 2016
(14). kez Okundu
Özel Sektörden 312 Bin Engelliye İş!

Bildiğiniz gibi Avrupa Birliği İlerleme Raporu kapsamında Türkiye engellilerin sosyal hayata katılımını sağlamaya yönelik düzenlemeleri yapmak için anlaşmaya imza koymuştu. Akabinde dünyanın benimsediği normlara uyum için belirtilen engelli, eski hükümlü ve terör mağduru olanların çalışma hayatı içinde yer alması için hükümetçe çeşitli hukuki düzenlemeler yapıldı. “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu İşgücü Piyasası Bilgi Hizmetleri Dairesi Başkanlığı” verilerine baktığımızda özel sektörün tam 311 bin 849 engelli kardeşimize kucak açmış. Yıllar itibariyle engelli istihdamındaki durum şöyle:

303-Untitled-6

YÜZDE 80’İ AKTİF

İş arayan engelli bireylere yönelik ilanlara baktığımızda durum hayli ilginç. Eleman.net’in yaptığı araştırmaya göre, en çok ilan yayınlayan sektörlerde ilk sırada bilgisayar bilişim teknolojileri ve internet alanlarından oluşan teknoloji sektörü geliyor.

Engelli adayların il dağılımında Kocaeli yüzde 38’e yaklaşan oranı ile ilk sırada yer alırken, Antalya, Konya, İstanbul ve Diyarbakır takip ediyor.

İşgücüne katılmaya hazır engelli adayların yaş dağılımları da son derece dikkat çekici.

Yüzde 80’i, iş hayatında en verimli yaş aralığı olarak da ifade edilebilecek 26-40 yaş aralığında.

Cinsiyet dağılımında ise kadın adayların yüzde 70’i aştığını görüyoruz. Engelli adayların il dağılımında Kocaeli yüzde 38’e yaklaşan oranı ile ilk sırada yer alırken, Antalya, Konya, İstanbul ve Diyarbakır takip ediyor.

Eğitim durumlarına bakıtığmızda dağılım şöyle: Lise yüzde 45, ilköğretim yüzde 22,8 ve yüksekokul 16,6.

Engellilere yönelik ilanların bölüm bazındaki dağılımına bakıldığında, çağrı merkezi ve satış bölümlerinin bu alanın lokomotifleri olduğu görülüyor. Bu iki bölümü üretim, temizlik ve pazarlama takip ediyor.

Engellilerin istihdamı konusunda rakamlara baktığımızda özel sektör engelliye kapılarını sonuna kadar açmış. Bizde özel sektörün engelliye gösterdiği “Özel dokunuş”undan dolayı tebrik ediyoruz.

571-Untitled-8

Cemalettin GÜRSOY
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)