• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Rampasız otobüsler Meclis gündeminde

Tarih: 24 Oca 2018
(37). kez Okundu
Rampasız otobüsler Meclis gündeminde

Başkent’teki tüm toplu ulaşım araçlarının ‘engelli erişimi’ne uygun olmayışı, Hürriyet Ankara’nın haberinin ardından Meclis gündemine taşındı.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Hürriyet Ankara’nın “Yıl 2018, otobüsler rampasız” manşetiyle gündeme getirdiği konuyla ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi. Otobüslerde engelli rampası ve asansörü bulunmaması ya da çalışmaması nedeniyle tekerlekli sandalye kullanan engelli vatandaşların zorluk yaşadığını belirten Gök, şunları sordu:

ŞİKÂYET VE CEZA SAYISI KAÇ

“Özel halk otobüslerinin neden tamamında engelli asansörü veya rampa sistemi bulunmamaktadır? Engellilerin toplu taşım araçlarını kolaylıkla kullanabilmeleri için otobüs şoförleri ve muavinlere hangi eğitimler verilmektedir? 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında engelli vatandaşlarımız, Ankara toplu taşım araçlarına ilişkin kaç adet şikâyette bulunmuşlardır? Bu şikâyetler sebebiyle ceza alan veya yargı sürecine maruz kalan otobüs personeli sayısını açıklar mısınız? Ankara’da kaç adet toplu taşım aracı(otobüs, dolmuş, midibüs, metro ve Ankaray) bulunmaktadır? Bu araçların kaç adedinde tekerlekli sandalye kullanımı için gerekli aksam ve olanaklar mevcuttur? Ankara’da engellilerin toplu taşımı kullanabilmesi için yürütülen çalışmalar nelerdir?”
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)

Yorumlar

Yazan : Dursun | Tarih : 11, Şub, 2018 / 00:19

Ben yılardır sol bacak
Sağ kolda %55 engeli raporun var sadece toplu taşıma yarlanıyordum
2013 aldığım son rapor oranını %44 de indirdiler
H ehliyetini değiştirmek için üç ay evvel Maltepe devlet hastanesi de rapor talep ettim rapor il sağlık müdürü ğüne gider orda raporlarda farklardan dolay hakem hastane olarak şişli Etfal hastanesi de hiyete girdim bana verilen rapor %34 oran verildi
Adeta bana ceza verildi
Bu rapor oranlarıyla bu kadar oynamak insanlarla alay eder gibiler
Bizlere sakat deniliyordu
Özürlü deniliyordu
Devletimiz bunu yanlış ayıp buldu
Bize Engelli denilmesini istedi ammaa
Önümüze öyle bir engel koyduki
Nerede sayarsan daha
Bu engellilerin kazanılmış haklarını elinde bu rapor yöntemiyle ellerinde almak ve aldılar
Yazık gerçekten MADURUZ
Rapor oranları indirdiseniz
Bari hak oranlarını da indirin