• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Rehber köpekler görev başında

Tarih: 23 May 2016
(22). kez Okundu
Rehber köpekler görev başında

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore’un görme engelli eşi Maggie Moore ve görme engelli avukat Nurdeniz Tunçer’in girişimleri ile 2014 yılında kurulan ‘Rehber Köpekler Derneği’nin tanıtımı, İngiltere Büyükelçiliği’nde yapıldı.

2014 yılında kurulan Rehber Köpekler Derneği’nin tanıtımı, İngiltere Büyükelçiliği’nde yapıldı. İngiltere Büyükelçisi Richard Moore’un görme engelli eşi Maggie Moore ve görme engelli avukat Nurdeniz Tunçer’in girişimleriyle 2014 yılında kurulan dernek yararına düzenlenen geceden elde edilen gelir, Türkiye’nin ilk rehber köpeklerinin eğitimi için kullanılacak.

İNGİLTERE’DE YAYGIN

Büyükelçi Richard Moore, rehber köpeklerin görme engellilerin günlük yaşamında çok önemli rol oynadığını vurgulayarak, İngiltere’de rehber köpeklerden bu amaçla yaygın olarak yararlanıldığını anlattı. Moore, 1931 yılında başlayan rehber köpek uygulamasından yılda 5 bin kişinin yararlandığını aktardı. Büyükelçinin eşi Maggie Moore da, rehber köpeği ‘Star’ sayesinde günlük hayatının çok kolaylaştığını anlattı. Rehber Köpekler Derneği Başkanı Nurdeniz Tunçer ise amaçlarının engelli bireylerin de normal bireyler gibi sokağa çıkabilmelerini sağlamak olduğunu ifade etti. Görme engellilerin sosyalleşmesinin, kendilerine güvenmeleri ve daha rahat hareket etmeleriyle mümkün olacağına işaret eden Tunçer, Türkiye’de 7 rehber köpek adayının olduğunu ve eğitimlerinin devam ettiğini söyledi.

ASIL SORUN FARKINDALIK

CHP Milletvekili Veli Ağbaba’nın danışmanı olan görme engelli Ali İlhan da, Türkiye’de engellilerle ilgili çok yasa çıktığını ancak buna karşın asıl sorunun farkındalık yaratmak olduğunu aktardı. İlhan, toplumsal empati kurmanın ve engellilerin sorunlarının okullarda ders olarak verilmesi gerektiğini belirtti.

LOLA VE KARA BİR YAŞINDA

Türkiye’nin ilk rehber köpekleri ‘Lola’ ve ‘Kara’, gecede birinci yaşlarını kutladı. Köpeklerin eğitimini ise eğitmen Ece Önderoğlu üstlendi.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)