• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

“Türkiye Engelliler Meclisi” İçin İlk Adım Atıldı

Tarih: 23 Mar 2018
(156). kez Okundu
“Türkiye Engelliler Meclisi” İçin İlk Adım Atıldı

Türkiye Engelliler Konfederasyonu, ülke genelinde engelli haklarının güçlendirilmesi ve yaşam standartlarının yükseltilmesini hedefleyen “Türkiye Engelliler Meclisi” için ilk adımı attı.

Türkiye Engelliler Konfederasyonu, ülke genelinde engelli haklarının güçlendirilmesi ve yaşam standartlarının yükseltilmesini hedefleyen “Türkiye Engelliler Meclisi” için ilk adımı attı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunca desteklenen Engelliler Konfederasyonun yürütücülüğünü yapacağı “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi tanıtım toplantısı bir otelde düzenlendi.

Toplatının açılışında konuşan Konfederasyon Başkanı Turhan İçli, yaşanabilir bir toplum ütopyası olan engellilerin, sağlıklı bir şekilde, ayrımcılığa tabi tutulmadan ve özgürce yaşamak istediklerini belirtti.

İçli, Türkiye’de engellilik konusunda 1990’lardan sonra bir farkındalık oluştuğunu ancak hedeflerine ulaşamadıklarını ifade etti.

Türkiye’de 2000’li yıllardan itibaren engelli örgütlerinin sayısındaki artış ile belirli bir gerileme yaşadığını kaydeden İçli, şunları söyledi:

“Binlerce örgüt var. İyi bir şey ama bu kadar örgüt olmasına rağmen hedeflerimize ulaşamadık. Etkili bir baskı grubu oluşturamıyoruz. Siyaset alanında engelliler yok denecek kadar az. TBMM’de engelli milletvekili sayısı birkaçı geçmiyor. 30 belediye meclisi üyesi var. Çok geri durumdayız. Diğer alanlarda da böyleyiz. Bu kadar dağınık görüntüyü ‘birleşik güç haline getirebilir miyiz’ diye yola çıktık. Her ilde engelli meclisi kuracağız. Onların temsilcileri ile de Türkiye Engelliler Meclisini oluşturacağız. Belirli sürelerle toplanan mecliste engelli politikalarını belirleyip, kamu otoritelerine, yasa koyuculara bunları iletmek istiyoruz.”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun, “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesinin en iyi 5 proje olarak seçtiğini aktaran İçli, maddi altyapıları ve kaynaklarının olduğunu ve meclisi 3, 5 yıl içerisinde kuracaklarını kaydetti.

“Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” Projesi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunca desteklenen Engelliler Konfederasyonu öncülüğünde gerçekleştirilecek, “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi kapsamında 52 ilde yerel meclisler kurulacak. Bu meclisler iletişim çalışmaları yapacak ve engellilerin yerel bazda sorunları için çözüm önerileri belirleyecek.

Her ilde engellilerle bir araya gelecek yerel meclislerde sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve bu alanda çalışan herkes aktif olarak çalışabilecek.

Yerel meclislerden seçilecek temsilciler ile 3,5 yıl içerisinde Türkiye Engelliler Meclisinin kurulması hedefleniyor. Türkiye’de ilk kez kurulacak meclis, engellilerin haklarının iyileştirilmesi ve yaşam standartlarının yükseltilmesi konusunda çalışacak. Proje kapsamında anket çalışmaları, eğitimler ve konferanslar da düzenlenecek.
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)

Yorumlar

Yazan : AHMET GÜLER | Tarih : 23, Mar, 2018 / 13:08

Harika bir gelişme umarım biz engellilere hayırlı olur.Bu tür gelişmelerden haberdar edilmek ve bizzat bulunduğum ilde ‘engelliler Meclisinde”görev almak faaliyet göstermek doğrusu cok isterim.Saygılar.


Yazan : ali öztürk | Tarih : 14, Nis, 2018 / 23:11

engelli vatandaşım zorşartlardayım devlet bizlere biraz iyileştirme yapmalı 58 yaşındayım iflas ettim cocuk okutuyorun 2 ayda bir 120 tl cocuga para ödenmekte lise ögrencisi sadece servis parası 120 yl ben alıyorun 3 ayda 1240 tl ev kira birikmiş elektrik su parası dogal gaz şu anda su kesik dogalgazın saatini söküp gotürdüler 850 tl icin su birikti 2800 yl ev kira ödeyemiyorum bimere başbakanlıga yazdım 1 senedir yazıyorum halen incelemede neden evimde tv buzdolabı filan varmış ben söylüyorum iflas ettim tabiiki bir evde bulunan eşyalarım var eşya var diye insan magdur olmazmı nereye baş vuralım devlet sahip cıkmalı diye düşünüyorum velakin büyün engelliler benim gibi zor durumda 0/066 engelliyim iş aradım yaştan dolayı iş bulamıyorum kronik kalp şeker tansiyon ve koah hastasıyım solunum cihazı ile yaşıyorum malulen emeklilik icin ugraşıyorum mahkeme kapılarında engelli birisinin yaşamaya hakkı yok sanırım saygılar