• Yazı Boyutu:
  • A+
  • A-

Yanlış anesteziden kızı ölen babanın 12 yıllık hukuk mücadelesi

Tarih: 17 Kas 2014
(54). kez Okundu
Yanlış anesteziden kızı ölen babanın 12 yıllık hukuk mücadelesi

Henüz 2 yaşındayken yanlış anestezi sonucu bitkisel hayata giren Sevgi Öz, 7 yıl sonra hayatını kaybetti. Acılı baba Muammer Öz’ün başlattığı hukuk mücadelesi 12 yıl sürdü.
ukraynalı escort
Sevgi Öz, yanlış ameliyat sonucu ölenlerden yalnızca biri. Daha yürümeye yeni başladığında ayağında aksama olan Öz’ün, Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisine başlandı. ‘Kalça çıkığı’ tespit edilen Öz, tedavi kapsamında ameliyat oldu. Ancak anestezi sonunda bitkisel hayata girdi. Babası Muammer Öz, hatalı anesteziyi şöyle anlatıyor: “Ameliyatta yanlış anestezi vurulması nedeniyle kızımın kalbi 5-6 dakika durmuş. Bu sürede beyne oksijen gitmediği için beyin hücrelerinin yüzde 60’ının ölümüne neden olmuş. Kızım kalça çıkığı ameliyatından yüzde 92 özürlü olarak kalktı ve 7 yıl bitkisel hayat yaşadı.”

Muammer Öz, kızının bitkisel hayata girmesi üzerine konuyu yargıya taşımış. Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, 7 yıl 8 ayda sonuçlanabilmiş. Yargılama sonucunda anestezi uzmanı Rahime Orhan’a 6 ay, anestezi teknisyeni İlyas Demirci’ye 3 ay hapis cezası verilmiş. Baba Öz, mahkemenin bu kararı üzerine Yargıtay’a temyize gittiklerini aktarıyor. Bu süre zarfından 7 yıldır bitkisel hayatta yaşayan kızının Eylül 2009’da öldüğünü kaydeden acılı baba, savcılığın ‘ölüme sebebiyet verme’ sebebiyle kamu davası açtığını dile getiriyor. Öz, Konya 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan dava sürecini şu şekilde özetliyor: “Mahkeme, dosyayı Adli Tıp’a gönderdi. Adli Tıp, ameliyat sonrası gelişen olaylardan dolayı çocuğumun vefat ettiğini karara bağladı. Karşı taraf, bu karara itiraz ettiler ve dava Yüksek Sağlık Şüurası’na gönderildi. Yüksek Sağlık Şürası, daha önce verdiği kararın tam tersine, kızımın ölümünün yapılan ameliyatla hiçbir bağının olmadığı gibi bir karar verdi. Ancak mahkeme, Adli Tıp’ın raporunu dikkate alarak Rahime Orhan’a ve İlyas Demirci’ye 1 yıl 8’er ay hapis cezası verdi. İki kişinin de cezaları 12 bin 100’er lira para cezasına çevrildi. Yani 24 bin 200 liralık para cezasına çevrilmiş oldu.”

‘BAŞKA EVLATLAR YANMASIN, BABALAR AĞLAMASIN’ DİYE MÜCADELE VERDİM

2002 yılından beri mahkemelerde mücadele veren Baba Öz, bu karara da tepkili. Cezanın kendisini memnun etmediğini belirterek şu ifadeleri kullanıyor: “Benim evladım gitti, evladımın hakkı için ben mücadele verdim. En azından başka evlatlar aynı acıyı çekmesin diye caydırıcı bir ceza alınması için yıllarca adliye koridorlarını aşındırdım. Türkiye’de hatasından dolayı bir doktorun ceza alabildiğini görmek de hataların en aza indirilmesi için önemliydi. Sonuçta kızım toprak oldu, 12 yıldır belki de 100 kez adliyeye gittim. Her gittiğim mahkemede yaram yeniden açıldı. Evlat acısı kolay bir acı değil. Ama alınan kararlar bizi tatmin etmedi. Ceza alan kişilerin daha önce sabıkası yok diye 1 yıl 8 ay cezaları para cezasına çevrildi. Nihayet suçlular bulundu ama cezalar bizi tatmin etmedi. Geç gelen adalet ne kadar adalettir, o da ayrı mesele. 12 yıldır mahkemelerde sürünüyorum. İnşallah başka Sevgi’lerin canı yanmaz, başka babalar üzülmez.”

zaman
(*)
(*)
Yorumunuz: (*)